Nie pouczanie, ale zaniepokojenie

Marszałka Senatu, Bogdana Borusewicza, który niedawno skrytykował papieża, popiera Bronisław Komorowski - donosi "Dziennik".

- Ja słyszałem tę wypowiedź, słyszałem także głosy oburzenia, że podobno pouczał papieża. Nie znalazłem tu żadnego słowa pouczania, raczej wyrazy poczucia zaniepokojenia, jako człowieka Kościoła" - mówił marszałek Komorowski w Radiu Zet. - Ja raczej bym oczekiwał od Kościoła - bo też należę do kategorii bardzo zaniepokojonych - wyjaśnienia, dlaczego do tej pory żyliśmy w przekonaniu, że przemiany soborowe po Soborze Watykańskim II są wielkim osiągnięciem Kościoła, a dzisiaj okazuje się, że trochę racji mieli lefebryści, którzy nie akceptowali rozwiązań soborowych, i za to w jakiejś mierze z Kościoła ich wykluczono. To mnie niepokoi. - dodawał. Na uwagę Moniki Olejnik, że wśród tych lefebrystów jest jeszcze biskup, który neguje istnienie Holocaustu, odpowiedział: - To jest oczywiście rzecz powiedzmy głupia i brzydka, ale ja (...) bym oddzielił te dwie kwestie, niemądrych poglądów osobistych jakiegoś biskupa z kręgu lefebrystów od problemu utrzymania kierunku posoborowego. Dla mnie ta druga sprawa jest o wiele ważniejsza. "Komorowski chce wyjaśnień od Kościoła" - brzmi tytuł publikacji w "Dzienniku".

«« | « | 1 | » | »»
 • ananas
  03.02.2009 19:03
  A jak Bronisław hr. Komorowski, zaniepokojony katolik, głosował w sprawie aborcji?
 • ananas
  03.02.2009 19:05
  "do tej pory żyliśmy w przekonaniu, że przemiany soborowe po Soborze Watykańskim II są wielkim osiągnięciem Kościoła"
  WELCOME TO THE REAL WORLD, NEO
 • discipulus
  03.02.2009 20:40
  Panie Marszałku, nie tylko lefebryści, ale i papieże wiedzieli i wiedzą o rozmaitych nadużyciach posoborowych, zwłaszcza w realizacji ekumenizmu i reformy liturgii.
  Wydali sami i ich kongregacje wiele na ten temat dokumentów.
  Więc nie można twierdzić, ze lefebryści dokonali w tej dziedzinie ogromnego wyskoku, bo niby błędów i niedociągnięc nie było i nie ma.
  Ich błędem jest to, że zakwestionowali całość soboru z jego ekumenizmem i realizacją reformy liturgii i okazali nieposłuszeństwo, odrzucając autorytet Urzędu Nauczycielskiego.
  Ale warto wiedzieć, że do pojednania jeszcze nie doszło.
  Przecież sama ekskomunika to tylko pestka całego problemu do rozwiązania, co i sam Papież nie ukrywa.
 • euro67
  03.02.2009 22:03
  1. Ekskomuniki nie nalozyl Jan Pawel II bo byla automatyczna i dotyczyla niesubordynacji przy sakrze biskupiej i niczym wiecej;

  2. Ekskomunika jako srodek leczniczy moze i powinna byc zdjeta gdy pojawi sie szansa na dialog, a od dialogu droga do jednosci jeszcze daleka, bo owi biskupi sa dodatkowo nadal suspesowani.

  3. Zdjecie ekskomuniki nie oznacza jednosci z Kosciolem (por. zdjecie ekskomuniki miedzy Patriarcha Konstantynopola Atenagorasem a Pawlem VI)

  4. Papiez nie jest od obrony prawdy historycznej a religijnej, a negacjonizm moze byc uwazany jak grzech a nie powod do ekskomuniki. Zreszta w sprawie holkaustu wypowiedzial sie jasno takze niedawno. Nawet bractow za slowa biskupa i on sam przeprosili.

  6. Zreszta negacjaonizm wiekszej jeszcze liczby ofiar komunizmu nie tylko nie jest karany nigdzie ale nalezy do "political correct", wiec bez przesady.

  7. Czy katolicy Komorowski i Borusewicz. "teolodzy" juz zapomnieli o historii powrotu syna marnotrawnego, gdzie Jezus krytykuje najbadziej drugiego syna ktory milosierdzi ojca sie sprzeciwia? Jak widac to krytycy Benedykta XVI daleko juz odeszli od ducha Ewangelii.

  8. Czy zle i glupie wypowiedzi wielu wysko postawionych rabinow byly odbierane przez Kosciol jako powod do zerwania dialogu?

  9. Jesli w Koscile sa nadal ci ktorzy wprowadzaja w zycie Sobor Watykanski II i IV to czemu nie ma byc miejsca dla tych co nie wprowadzili jeszcze II-go?

  10. Co Pan Komorowski jako "katolik" a napewno co udowodnilem wyzej ignorant chce uslyszec jeszcze od Papieza aby czul sie usatysfakcjonowany?

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  25°C Sobota
  wieczór
  22°C Niedziela
  noc
  18°C Niedziela
  rano
  26°C Niedziela
  dzień
  wiecej »