List Benedykta XVI do Cyryla I

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej opublikowało list papieża Benedykta XVI do patriarchy Cyryla z okazji jego intronizacji, jaka odbyła się wczoraj w Moskwie. Przekazał go zwierzchnikowi Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego kard. Walter Kasper.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan wręczył także patriarsze dar od Benedykta XVI – kielich, będący znakiem pragnienia jak najszybszego osiągnięcia „pełnej komunii” między Kościołem katolickim a Kościołem prawosławnym. Oto polski tekst listu: Pozdrawiam Waszą Świątobliwość z radością, gdy podejmuje wielką odpowiedzialność objęcia funkcji pasterza czcigodnego Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Chętnie wspominam dobrą wolę, która cechowała nasze spotkania w czasie Waszej posługi jako przewodniczącego Wydziału Zewnętrznych Stosunków Kościelnych Patriarchatu. Z okazji intronizacji pragnę zapewnić o swym szacunku i duchowej bliskości. Modlę się o to, aby Ojciec Niebieski obdarzył Waszą Świątobliwość hojnymi darami Ducha Świętego w Jego posłudze i umożliwił przewodzenie Kościołem w miłości i pokoju Chrystusa. Wasza Świątobliwość jest teraz następcą naszego umiłowanego brata śp. Jego Świątobliwości Aleksego II, który pozostawił swemu ludowi głębokie i trwałe dziedzictwo kościelnego odrodzenia i rozwoju, wyprowadziwszy Rosyjski Kościół Prawosławny z długiego i trudnego okresu cierpienia w dobie totalitarnego ateistycznego systemu do nowej aktywnej obecności i służby w dzisiejszym społeczeństwie. Patriarcha Aleksy II niestrudzenie działał na rzecz jedności Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego i komunii z innymi Kościołami prawosławnymi. Jednocześnie zachował ducha otwartości i współpracy z innymi chrześcijanami, a szczególnie z Kościołem katolickim dla obrony chrześcijańskich wartości w Europie i na świecie. Jestem przekonany, że Wasza Świątobliwość będzie kontynuować budowę na tym trwałym fundamencie dla dobra Waszego ludu i chrześcijan wszędzie. Jako przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Stosunków Kościelnych Patriarchatu Wasza Świątobliwość odegrał wybitną rolę w krzewieniu nowych relacji między naszymi Kościołami, relacji opartych na przyjaźni, wzajemnej akceptacji i szczerym dialogu w podejmowaniu trudności naszej wspólnej podróży. Moją najszczerszą nadzieją jest, że będziemy kontynuować współpracę w poszukiwaniu dróg w promowaniu i umacnianiu jedności w Ciele Chrystusa, w wierności modlitwie naszego Zbawiciela, „aby wszyscy stanowili jedno, aby świat uwierzył” (J 17, 21). Świadom olbrzymiej odpowiedzialności, która towarzyszy duchowej i pasterskiej posłudze, do której Duch Święty wezwał Waszą Świątobliwość, ponawiam zapewnienie o mych modlitwach i braterskiej dobrej woli. Proszę Wszechmogącego Boga, by błogosławił Mu swoją miłością, by czuwał nad umiłowanym Rosyjskim Kościołem i by wspierał biskupów, kapłanów i wszystkich wiernych w niezawodnej nadziei, jaką jest nasza nadzieja w Jezusa Chrystusa. Watykan, 28 stycznia 2009 Benedykt XVI

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  27°C Niedziela
  wieczór
  23°C Poniedziałek
  noc
  19°C Poniedziałek
  rano
  26°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »