USA: Czasowy wyjątek w reformie

Kilka godzin przed praktycznym wejściem w życie przepisów Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej USA Sąd Najwyższy w tym kraju zezwolił na czasowe wyłączenie z nich pewnej grupy organizacji katolickich.

Chodzi o obowiązującą formalnie od 1 października reformę systemu ochrony zdrowia. Zmusza ona pracodawców do refundowania pracownikom, w ramach powszechnej opieki medycznej, m.in. środków poronnych i antykoncepcyjnych oraz zabiegów sterylizacji. 

Decyzja sądu, podjęta 31 grudnia wieczorem, choć dotyczy konkretnych przypadków, jest konsekwencją wielu wysiłków podjętych w ostatnich miesiącach głównie przez organizacje afiliowane do Kościoła katolickiego w USA. W całym kraju złożono w tej sprawie do Sądu Najwyższego co najmniej 90 pozwów sądowych reprezentujących ponad 300 różnych podmiotów prawnych.

Również tego samego dnia przewodniczący amerykańskiego episkopatu abp Joseph Edward Kurtz wezwał prezydenta Obamę do czasowego odejścia od zastosowania nowego prawa wobec instytucji wyznaniowych. Podkreślił, że przepisy zawierają pewne wyjątki. Należałoby je także wprowadzić wobec instytucji i osób, które ze względu na przekonania moralne i religijne nie mogą w zgodzie z własnym sumieniem zgodzić się na stosowanie sterylizacji i środków antykoncepcyjnych. 

„Zostało wydane rozporządzenie ostro i nieproporcjonalnie karzące tych, którzy chcą służyć ochronie życia w zgodzie z nauczaniem ich własnej wiary” – napisał przewodniczący episkopatu USA. Dodał także, że sposób wprowadzenia tego prawa w życie nie koresponduje z tym, co słusznie nazywa się w amerykańskiej konstytucji „pierwszą zasadą wolności”.
 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  25°C Czwartek
  wieczór
  23°C Piątek
  noc
  19°C Piątek
  rano
  27°C Piątek
  dzień
  wiecej »