- Nie możemy w chrześcijaństwie rezygnować z osoby Jezusa Chrystusa, bo chrześcijaństwo w swoim centrum ma skandal krzyża i zmartwychwstanie Jezusa – mówił nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, który 2 stycznia przewodniczył w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.
Temat styczniowego spotkania brzmiał: „Radość Ewangelii napełnia serce i życie tych, którzy spotykają się z Jezusem – przy betlejemskim żłóbku o nowym etapie ewangelizacji z adhortacją papieża Franciszka w ręku”. Przybyłych na spotkanie pielgrzymów oraz duchowieństwo przywitał ks. prałat Jacek Plota, kustosz sanktuarium św. Józefa. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia przed obrazem św. Józefa Kaliskiego poprowadził ks. Szymon Rybak. Konferencję nt. „Z Jezusem Chrystusem zawsze rodzi się i odradza radość” wygłosił ks. dr Robert Pisula, kapłan diecezji kaliskiej, od 2004 r. katechista wędrowny w ramach Drogi Neokatechumenalnej w Rosji, Gruzji i Estonii. Szczegółowo omówił adhortację apostolską Evangelii Gaudium papieża Franciszka. Zachęcał, aby czerpać z niej treści ważne w działalności duszpasterskiej.
Mszy św. przewodniczył abp Celestino Migliore. Wraz z nuncjuszem apostolskim modlili się biskup kaliski Edward Janiak, biskup senior Stanisław Napierała, biskup senior Teofil Wilski, dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk i duchowieństwo diecezji kaliskiej.
Na początku Eucharystii biskup Janiak prosił o modlitwę w intencji całej diecezji kaliskiej, a także wszystkich chorych, zwłaszcza leczących się na onkologii. Dodał, że ofiary zbierane w czasie Mszy św. przeznaczone będą na budowę świątyni bł. Jana Pawła II w Toruniu i zachęcał do ofiarności.
W homilii celebrans podkreślał, że w Eucharystii Jezus Chrystus swoją mocą czyni cuda w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym człowieka. - Jezus nie tylko przemienia chleb w swoje Ciało, ale czyni nas wszystkich jednym ciałem. To jest znak wielkiej nadziei, bo Chrystus wkracza w nasze życie osobiste, rodzinę, społeczność, w których żyjemy. On sam burzy mury podziałów, podejrzliwości, urazów, konfliktów, które pojawiają się w naszym życiu osobistym, rodzinnym, czy społecznym – mówił abp Migliore. Dodał, że Eucharystia pożywia, umacnia i buduje Słowem Bożym.
Wskazywał, że w chrześcijaństwie najważniejszy jest Jezus Chrystus. - Chrześcijaństwo ogólnikowe i słodkie być może jest łatwiej akceptowane w salonach, w pewnych kręgach społecznych, czy politycznych, transmisjach telewizyjnych, ale nie możemy w chrześcijaństwie rezygnować z osoby Jezusa Chrystusa, bo chrześcijaństwo w swoim centrum ma skandal krzyża i zmartwychwstanie Jezusa – powiedział nuncjusz apostolski. Zachęcał wiernych do odmawiania modlitwy wypowiedzianej przez papieża Franciszka w jednej z homilii przed świętami Bożego Narodzenia. - Panie, pragnę być płodny. Chcę, aby moje życie przynosiło nowe życie, aby moja wiara była urodzajna, aby kroczyła przede mną i mogła coś z siebie dawać. Panie, jestem w niemocy, ja tego nie potrafię, Ty to możesz sprawić. Jestem jak pustynia, nie mogę tego, ale Ty to potrafisz sprawić – cytował papieża abp Migliore.
Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.
O. Tadeusz Rydzyk podziękował wiernym za wielką solidarność, dzięki której powstało i rozwija się Radio Maryja, a 15 lutego, po trzyletniej walce, na multipleksie cyfrowym pojawi się Telewizja Trwam. – Dzięki solidarności w modlitwie i czynie milionów ludzi w Polsce będziemy mieć Telewizję Trwam na multipleksie. Pierwszą godzinę nadawania zrobimy na Jasnej Górze, u naszej Królowej o północy z 14 na 15 lutego – powiedział dyrektor Radia Maryja.
Nabożeństwo uświetnił Chór „Kopernik” z III Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu pod dyrekcją Henryki Iglewskiej-Mocek.
Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.