Włochy: Przekazanie prawosławnym sanktuarium w Bari

1 marca prezydent Włoch Giorgio Napolitano przekaże swemu rosyjskiemu odpowiednikowi, Dmitrijowi Miedwiediewowi, symboliczne klucze od sanktuarium św. Mikołaja w Bari - donosi Radio Watykańskie. Ubiegłoroczną decyzją władz włoskich sanktuarium przekazane zostało na własność Rosji. Na terenie sanktuarium jeszcze jakiś czas będą działały włoskie urzędy komunalne.

W kwietniu ubiegłego roku rząd włoski zakończył procedury przekazania sanktuarium w ręce rosyjskie. W listopadzie w Rzymie podpisano akt darowizny. Pierwotnie Dmitrij Miedwiediew miał odebrać symboliczne klucze w grudniu, ale śmierć Aleksego II spowodowała zmianę planów prezydenckich. Inicjatywa przekazania sanktuarium w ręce rosyjskie pochodziła od wielkiej księżnej Jelizawiety Fiodorowny Romanowej. Kompleks pielgrzymkowy sanktuarium św. Mikołaja budowany był z ofiar wiernych, w tym cara Mikołaja II. Pierwsza wojna światowa pokrzyżowała plany ukończenia budowy. W 1937 r. sanktuarium, w tym niedokończony kompleks pielgrzymkowy, wraz z ziemią przejęły władze Bari. Już w końcu 1990 r. władze miejskie Bari przekazały część budowli w użytkowanie patriarchatowi moskiewskiemu, lecz zasadnicza cześć sanktuarium pozostawała w rękach władz lokalnych. Zdaniem rosyjskich pielgrzymów utrudniało to nawiedzanie sanktuarium. Decyzja władz włoskich o przekazaniu sanktuarium ułatwi Rosjanom pielgrzymowanie do relikwii św. Mikołaja, którego cześć szczególnie rozpowszechniona jest wśród prawosławnych.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  16°C Sobota
  rano
  24°C Sobota
  dzień
  25°C Sobota
  wieczór
  22°C Niedziela
  noc
  wiecej »