Wspólnota, prawo, psychologia - rozpoczęła sie pierwsza sesja dla przełożonych generalnych w zakonach

Po raz pierwszy sesję formacyjną dla przełożonych generalnych i prowincjalnych zakonów żeńskich organizuje w Warszawie Konferencja Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych (KWPŻZZ).

Tygodniowe spotkanie rozpoczęło się w poniedziałek 2 marca na warszawskich Bielanach i potrwa do niedzieli 8 marca. Bierze w nim udział ok. stu zakonnic. Jak poinformowała KAI s. Jolanta Olech, rzeczniczka KWPŻZZ, w czasie wykładów, warsztatów i dyskusji siostry przełożone będą m.in. poznawać współczesne zagadnienia antropologii chrześcijańskiej. Przyjrzą się też problemom swoich współsióstr, w których same mogą zasięgać opinii psychologa lub proponować im skorzystanie z jego pomocy. Przełożone będą również rozmawiać o wspólnocie zakonnej, ale także o wymiarze prawnym ich posługi. Będzie czas na wykłady i dyskusje o sprawach administracyjnych i finansach, które stanowią część sprawowanej przez nie władzy w zgromadzeniu zakonnym. Wśród wykładowców będzie m.in. zaproszony na to spotkanie o. Waldemar Barszcz z watykańskiej Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, w której jest naczelnikiem wydziału. Polski franciszkanin wykłada również prawo instytutów zakonnych w ramach Praktycznej Szkoły Teologii i Prawa Życia Konsekrowanego działającej na Papieskim Uniwersytecie Urbanianum w Rzymie. Z siostrami zakonnymi spotka się również Ewa Kusz z prezydium Światowej Konferencji Instytutów Świeckich. Jako psycholog specjalizuje się m.in. w terapii osób konsekrowanych, księży i alumnów. Ponadto obecni będą także eksperci z dziedziny prawa polskiego i administracji oraz siostry zakonne, które podzielą się z aktualnymi przełożonymi swą wiedzą i doświadczeniem. Konferencja Przełożonych Wyższych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych skupia ok. 150 członkiń, którymi są przełożone generalne i prowincjalne, reprezentujące 100 zgromadzeń zakonnych obecnych w Polsce.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  19°C Poniedziałek
  rano
  26°C Poniedziałek
  dzień
  26°C Poniedziałek
  wieczór
  23°C Wtorek
  noc
  wiecej »