Zapominamy?

To niezwykle jaskrawy przykład traktowania tych ludzi jak „dawców genów". Niewiele dzieli go od pobierania od takich osób na przykład nerek czy fragmentu wątroby do przeszczepu. Niewiele dzieli go także od pobierania narządów od więźniów - sprawy, która budzi powszechne oburzenie.

W Wielkiej Brytanii katoliccy biskupi ujawnili kolejne szczegóły nowego prawa o ludzkiej płodności i embriologii. To, że pozwala ono na tworzenie hybryd ludzko zwierzęcych i ułatwia lesbijkom i kobietom samotnym dostęp do sztucznego zapłodnienia napisano już wielokrotnie. Teraz doszła informacja o stworzeniu możliwości pobierania komórek jajowych od osób ubezwłasnowolnionych oraz od ofiar aborcji (to znaczy dziewczynek zabitych za pomocą aborcji). Pomijam w tym momencie szokujący fakt, że dziecko, któremu nie dano się urodzić, może zostać matką. Warto chyba zwrócić uwagę na drugi z wymienionych faktów: pobieranie komórek jajowych od osób ubezwłasnowolnionych. To niezwykle jaskrawy przykład traktowania tych ludzi jak „dawców genów”. Niewiele dzieli go od pobierania od takich osób na przykład nerek czy fragmentu wątroby do przeszczepu. Niewiele dzieli go także od pobierania narządów od więźniów – sprawy, która budzi powszechne oburzenie. Zbyt szokujące porównanie? Podstawową przyczyną, dla którego nie można pobierać narządów od więźniów jest fakt, że nie można zakładać ich wolnej zgody w sytuacji, w której się znajdują. W jaki sposób mogłyby zaprotestować przeciw takiemu zabiegowi osoby ubezwłasnowolnione? Po pierwsze, nie mają prawa występować prawnie w swoim imieniu, po drugie nie są w stanie tego zrobić z racji stanu umysłowego lub psychicznego, który było powodem ubezwłasnowolnienia. Jeśli prawo nie ochroni ich ciała, oni sami tego nie zrobią. Po drugiej wojnie światowej i doświadczeniu totalitaryzmu było oczywiste, że ludzi nie można dzielić na mniej i bardziej wartościowych, mniej lub bardziej będących ludźmi. Sześćdziesiąt lat później nie jest to już takie oczywiste. Deklaracja Praw Człowieka zaczyna się od słów: „zważywszy, że uznanie przyrodzonej godności oraz równych i niezbywalnych praw wszystkich członków wspólnoty ludzkiej jest podstawą wolności, sprawiedliwości i pokoju na świecie, zważywszy, że brak poszanowania i pogarda dla praw człowieka doprowadziły do aktów barbarzyństwa, które wstrząsnęły sumieniem ludzkości […]” Zapomnieliśmy? Musimy sobie znów przypomnieć przez kolejną katastrofę?

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Artur
  31.10.2008 15:21
  Skoro wychwala się transplantologię pod niebiosa i traktuje przeszczepy jako najlepszy lek na wszelkie dolegliwości, to nie dziwota, że coraz częściej traktuje się ciało człowieka jak magazyn części zamiennych, i że szybko zmierzamy w kierunku przymusowego pobierania narządów od najsłabszych grup ludzi, wszak narządów do przeszczepów ciągle brakuje.
  Do czego jeszcze musi dojść, byśmy zrozumieli, że transplantologia to zło?...
 • M.R.
  01.11.2008 09:43
  Ta ideologia to nic nowego. Legła u podstaw 20-wiecznych totalitaryzmów. Ulegali jej ludzie światli i uczeni. Nazywało się to eugeniką. Jeśli ludzie dzielą się na lepszych, których rozwój należy popierać i gorszych, z którymi można zrobić wszystko co się chce, to naturalnym jest, że ci co mogą, zrobią wszystko co zechcą, bo z jakiej racji nie? Podpierając się przy tym ewolucją i walcząc ze wszystkich sił, by samemu być w "lepszej strefie ludzkości". Oczywiście wszystko opiera się na życiu tu na ziemi, przy założeniu, że nic innego nie ma. Jednak organizm ma to do siebie, że ma wbudowany zegar i mimo wszelkich prób, nie da się go oszukać, bo jedyny sposob by to zrobić, to zniszczyć czas. Tylko tak można pokonać śmierć. Wszelkie więc próby pokonania czasu inaczej prowadzą do zbrodni. I powiedzmy sobie szczerze, prawo obowiązujące współcześnie zawiera elementy zbrodnicze, tak samo jak ustawy norymberskie. A historia daje jednoznaczne świadectwo, czym się to kończy. Nie widać przesłanek, by ludzkość zdołała uchronić się przed nieuchronnym. Jest to działanie szatana. I to daje chrześcijanom nadzieję na ostateczny tryumf Boga. Ludzkość bez Chrystusa jest ludzkością skazaną na zagładę. Ale cywilizacja laicka MUSI odrzucić głupstwo Krzyża. Cała cywilizacja zmierza więc w kierunku zagłady, w kierunku własnej śmierci. Współczesna cechuje się myśleniem krótkiej kołderki, poprzednie miały jednak czasem wbudowany element długomyślności i nie miały technicznych możliwości zniszczenia samych siebie. Technologia, także biotechnologia stały się elementem globalizacji zniszczenia. Ta samam myśl przyświeca niszczeniu systemu finansowego, co niszczeniu gospodarek, środowiska, jak i życiu człowieka, i powszechnej barbaryzacji praw i obyczajów.
 • marianna
  01.11.2008 19:09
  Mimo powszechnego chyba jeszcze na szczęście oburzenia wobec takich nadużyć jak pobieranie narządów od więźniów, we współczesnej kulturze coraz częściej widoczne jest traktowanie człowieka jako zbioru organów. Przed laty filmowy horror zwykle opowiadał o duchach, wampirach i innych przeraźliwych stworach. Współczesny horror to cięcie ludzi na kawałeczki bądź poddawanie ich innym wymyślnym torturom. Dawniejszy kryminał opierał się na dedukcji bohatera - detektywa, dzisiejszy na skrupulatnym badaniu śladów nieuchronnie związanym z rozkładaniem ofiary na części pierwsze - organy, tkanki, wydzieliny organizmu. Człowiek, szczególnie młody, poddany działaniu kultury masowej coraz częściej będzie w przedmiotowy sposób postrzegał człowieka i coraz mniej dziwił się różnym wynaturzeniom, aż w końcu wszelki głos "powszechnego oburzenia" ucichnie.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  20°C Wtorek
  dzień
  21°C Wtorek
  wieczór
  19°C Środa
  noc
  18°C Środa
  rano
  wiecej »