Nie kupuję

W Polsce ciągle jeszcze pokutuje błędne przekonanie, że wszelkie skandale finansowane są z cudzych, w domyśle państwowych, pieniędzy, stąd ta właśnie instytucja powinna stać na straży ładu moralnego.

Od dawna wiadomo, że jednym ze sposobów na uratowanie podupadającego tytułu czy wydawnictwa jest wywołanie skandalu. Autorzy tych prowokacji z góry zakładają, że wiele osób i instytucji zacznie protestować, szybko znajdą się obrońcy i oskarżyciele. Pierwsi powołają się na wolność, drudzy na normy etyczne. Zaś skutek będzie jeden – zwiększenie sprzedaży i zysków. W dodatku bez zbędnych kosztów, bo te poniosą inni, wprzęgający w kampanię najostrzejsze pióra i dający często najlepsze czasy antenowe. Jak radzą sobie z tymi problemami społeczności, mające dłuższą tradycję wolnego rynku i demokracji? Jednym ze sposobów, zresztą bardzo skutecznych, jest po prostu bojkot. Propagujesz pseudo wartości, naruszasz czyjeś uczucia, angażujesz się w przedsięwzięcia moralnie wątpliwe? Masz do tego prawo. Możesz to robić, ale nie za moje pieniądze. Protestuję bojkotując twoje towary i usługi, czyli po prostu nie kupuję. Okazuje się, że dopisanie firmy czy tytułu do listy na którejś z wielu witryn internetowych oraz rozdawanie ulotek o treści „nie kupuję bo…” jest o wiele skuteczniejsze niż długie elaboraty tzw. autorytetów i protesty opatrzone tysiącami podpisów. Wiele koncernów wycofało się ze sponsorowania nie akceptowanych społecznie inicjatyw tylko z tego powodu, że drastycznie spadała sprzedaż ich towarów i usług. W Polsce ciągle jeszcze pokutuje błędne przekonanie, że wszelkie skandale finansowane są z cudzych, w domyśle państwowych, pieniędzy, stąd ta właśnie instytucja powinna stać na straży ładu moralnego. Trzeba więc jasno powiedzieć, że – po pierwsze – skandale i niemoralne programy finansowane są przez tych, którzy produkty wytworzone przez ich twórców kupują. Po drugie państwo, zwłaszcza o tak rozwiniętym systemie osłon socjalnych jak nasze, siłą rzeczy jest zainteresowane instytucją przynoszącą duże dochody, bo za nimi idą podatki, hojną ręką rozdawane w postaci różnych świadczeń zapomogowych. Być może czytelnik oczekuje, że na koniec autor zaproponuje krótką listę towarów i tytułów, jakie katolik powinien bojkotować. Otóż nie zrobi tego z kilku powodów.

 1. Taka lista jest kolejną reklamą;
 2. Skutkiem publikacji prawdopodobnie byłby proces o naruszenie dóbr i związany z nim szum medialny, czyli kolejna reklama;
 3. Wspomniana sprawa sądowa wymagała by wydania sporej sumy pieniędzy na procesy i obronę. Po co, skoro środki te lepiej przeznaczyć choćby na pomoc wołającym o ratunek dzieciom z Konga niż na promowanie kolejnego skandalisty.
Dlatego zamiast listy towarów i tytułów proponuję coś, co już dawno się sprawdziło. Nie kupuj. Nic tak skutecznie nie powstrzymuje zamiarów wywołania kolejnej obrazoburczej awantury jak wizja upadku i bankructwa.
«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • marianna
  06.11.2008 11:42
  No właśnie, skandal to najlepsza reklama. Czasopismo "Focus" obiło mi się o oczy, o czymś takim jak "Focus Extra" w ogóle nie miałam pojęcia. Żeby nie kupować od skandalistów, trzeba trochę samozaparcia, bo pierwszym odruchem jest ciekawość - kupić choć raz, zajrzeć - jacy też oni są.
 • Awa
  06.11.2008 15:34
  Gdyby nie załącznik nie wiedziałabym co było księdza inspiracją.
  Czy ktos o z zdrowych zmysłach kupi?
 • Stanisław Miłosz
  06.11.2008 16:05
  Nieźle tu Ksiądz zagmatwał sprawę. Tak jak informowanie nie jest równe informowaniu, tak i protestowanie nie równe protestowaniu.
  Focus prezentując w pełnej krasie "produkt" w istocie go i reklamował i chciał ugodzić w wierzących, a na przykład Wiara.pl informując na SG o produktach Dni Równości i Tolerancji przecież ich nie reklamuje i nikogo nie obraża.
  Nie widzę przeszkód by mądrze protestować i zarazem bojkotować produkty.
  Protest w sprawie Focusa uważam za słuszny i celowy, a wyciąganie z niego tak uogólnionych wniosków jak Ksiądz uczynił za niesłuszne i niecelowe.
  Na tym poprzestanę, gdyż czuję że niepoprawny pogląd wygłaszam, więc i tak nie zostanie tu opublikowany.

 • janek344
  10.11.2008 10:38
  Nie kupuje
  W dzisiejszych czasach stosowanie zasady nie kupowania jest PRAWIE niemozliwe, poniewaz niemal wszystkie produkty sa wytworem bardzo wielu producentów a jezeli doliczyć przygotowanie, transport , marze sklepów, reklamę itd. nie kupujac czegoś, co jest w jakiejs cześci złe moge tez szkodzić jednoocześnie innym uczciwym i potrzebującym ludziom.Trzeba dokładnie rozeznac czy bojkot będzie słusznym krokiem czy tez powiększy zło.Stosunkowo łatwo jest podejmowac decyzje w przypadku mediów czy zywności dla dzieci ale o wiiele trudniej w innych przypadkach, co nie znaczy że nie należy zastanawiać się przed dokonaniem zakupu.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  20°C Wtorek
  dzień
  21°C Wtorek
  wieczór
  19°C Środa
  noc
  18°C Środa
  rano
  wiecej »