Mizerna ludzka kondycja jest szansą na ujawnienie się Boga, jeśli tylko swoją słabość oddajemy w Jego ręce.
W sobotni wieczór w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach bp Grzegorz Ryś wygłosił homilię podczas Mszy świętej „dla Filipin”. Kolekta zebrana w czasie tej Eucharystii była przeznaczona na pomoc w odbudowie szkoły na wyspie Bantayan.
Czy ten gest dobroci gromadki ludzi ma jakieś znaczenie dla świata? – pytał bp Ryś w czasie homilii. Zdaniem biskupa Rysia, Bóg wybiera właśnie to, co po ludzku wydaje się słabe. W tej słabości objawia się Jego wielkość.
Przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji przypomniał historię Gedeona i jego 300 żołnierzy, którzy pokonali Madianitów. Gdyby ruszyli na nich w 30 tysięcy, nawet nie pomyśleliby o Bogu. Napawaliby się własnym zwycięstwem, o ile w ogóle by zwyciężyli.
Niesamowicie pozytywne przesłanie! Często wydaje się nam przecież, że w starciu z całym złem tego świata nie mamy szans, że nasz głos się nie przebije, a nasza jałmużna niewiele znaczy. A Bóg pokazuje na kartach Pisma Świętego, że wręcz przeciwnie.
Mizerna ludzka kondycja jest szansą na ujawnienie się Boga. Kiedy swoją słabość oddajemy w Jego ręce, On może ją przemienić w niewyobrażalny sukces. Przykłady: wspomniany Gedeon, król Dawid, święty Paweł, apostołowie... Każdy z nas może do tego grona dołączyć, bo te miejsca, w których czuję się najmniejszy, najnędzniejszy Bóg wypełnia swoją łaską.
Jemu nie trzeba ludzi, którzy są przekonani o swojej sile, wielkości i nieomylności. Wystarczy spojrzeć na wschód. W Kijowie mamy właśnie przykład tego, co się dzieje, gdy człowiek uwierzy w swoją wielkość i próbuje urządzić świat w oparciu o własne zdolności. Dziś obchodzimy także 69. rocznicę wyzwolenia największej fabryki śmierci Hitlera – obozu Auschwitz. To również efekt ludzkiej manii wielkości, która przerodziła się w niewyobrażalny upadek.
Bóg jest ze słabymi. Przemienia ich i dzięki nim dokonuje wielkich dzieł. „Mimo tego całego zła, które jest bezczelne, które potrafi spoliczkować, sponiewierać, Bóg jest obecny. Czas jest pełny Boga” – zapewniał biskup Ryś. Warto o tym wszystkim pamiętać, gdy słyszymy, że dni Kościoła są policzone.
JESTEMKRAKOW
bp Grzegorz Ryś - Homilia - Msza "dla Filipin" 25 stycznia 2014
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.