Po ogłoszeniu zarzutów na temat przeszłości ks. Michała Czajkowskiego, w
redakcji miesięcznika „WIĘŹ" podjęliśmy decyzję, że chcemy jak najszybciej
dokonać gruntownej analizy i weryfikacji tych dokumentów.
Omówienie opracowania "T.w. „Jankowski”. Historia współpracy" zamieszczonego w miesięczniku „WIĘŹ” 2006 nr 7-8
Autorzy opracowania:
dr hab. Andrzej Friszke, dr Anna Karoń-Ostrowska, Zbigniew Nosowski, Tomasz Wiścicki
Po ogłoszeniu zarzutów na temat przeszłości ks. Michała Czajkowskiego, w redakcji miesięcznika „WIĘŹ” podjęliśmy decyzję, że chcemy jak najszybciej dokonać gruntownej analizy i weryfikacji tych dokumentów. Dotyczyły one bowiem naszego duszpasterza i asystenta kościelnego naszego pisma (ks. Czajkowski pełnił tę funkcję od jesieni roku 1984, rezygnację złożył 21 maja br.). Gdy postawiono mu tak poważne zarzuty, uznaliśmy, że aby mu pomóc, przede wszystkim musimy poznać prawdę. Zawsze przecież twierdziliśmy na łamach „WIĘZI”, że relacje między ludźmi trzeba budować na prawdzie, również tej trudnej i bolesnej.
Decyzja o przygotowaniu tego opracowania była uzgodniona z ks. Czajkowskim. Ponadto Andrzej Friszke, Cezary Gawryś, Tadeusz Mazowiecki, Zbigniew Nosowski i Jan Turnau prowadzili z nim wielogodzinne rozmowy. Obok publikujemy specjalne oświadczenie ks. Michała Czajkowskiego, przygotowane 2 czerwca 2006 r., a ostatecznie zatwierdzone przez niego już po lekturze niniejszego opracowania.
Redakcja „WIĘZI” powołała zespół badawczy w składzie: dr hab. Andrzej Friszke, dr Anna Karoń-Ostrowska, Zbigniew Nosowski, Tomasz Wiścicki. Wszyscy członkowie zespołu zapoznali się z dokumentami SB zgromadzonymi w archiwum IPN. Rozmawiali także z innymi osobami wymienianymi w materiałach archiwalnych. Skupili się na weryfikacji wybranych kluczowych wydarzeń, w tym tych faktów, których prawdziwość kwestionował ks. Czajkowski. Udało się zweryfikować znaczną część realiów.