Papież Franciszek ujawnił, że badana jest możliwość złączenia powołanej przez niego specjalnej komisji ds. ochrony dzieci z Kongregacją Nauki Wiary. Wspomniał o tym w przemówieniu do uczestników dorocznej sesji plenarnej Kongregacji. Tym razem zajmowali się oni relacją zachodzącą między wiarą i sakramentem małżeństwa. W swym przemówieniu Ojciec Święty przestrzegł przed ideologizacją wiary chrześcijańskiej.
Kiedy wiara jaśnieje swą pierwotną prostotą i czystością, także życie kościelne staje się miejscem, w którym życie Boże ujawnia swój urok i przynosi owoc. Wiara w Jezusa Chrystusa otwiera bowiem serca na Boga, a przestrzeń ludzkiego życia na pochodzące od niego prawdę, dobro i piękno - powiedział Ojciec Święty.
Przypomniał, że od początku Kościoła istnieje tendencja do rozumienia jego nauczania w sensie ideologicznym i sprowadzania go do zbioru abstrakcyjnych i skrystalizowanych teorii. Tymczasem „jedynym celem tego nauczania jest służba życiu ludu Bożego”. Zmierza ono do „zapewnienia naszej wierze pewnego fundamentu”. Dlatego „wielką pokusą” jest przywłaszczenie sobie pochodzących od Boga „darów zbawienia”, aby „oswoić je - nawet jeśli w dobrych zamiarach - z poglądami i duchem świata”.
Papież przypomniał, że zadaniem Kongregacji Nauki Wiary jest troska o integralność wiary „we współpracy z lokalnymi biskupami i komisjami doktrynalnymi konferencji episkopatów”, tak by lud Boży otrzymywał „depozyt wiary w całej jego czystości i integralności”. Kongregacja ma także prowadzić „konstruktywny, pełen szacunku i cierpliwy dialog” z autorami dzieł, które zostały poddane jej ocenie. - Prawda wymaga wierności, a ta zawsze wzrasta w miłości i braterskiej pomocy tym, którzy są wezwani do pogłębienia lub wyjaśnienia swoich przekonań - wskazał Franciszek.
Odnosząc się do metody pracy Kongregacji wskazał, że wyróżnia ją kolegialność i dialog. Kościół jest bowiem przestrzenią komunii. - Jestem pewien, że im bardziej kolegialność będzie skuteczną cechą naszego działania, tym bardziej światło naszej wiary zabłyśnie wobec świata - stwierdził papież.
Wezwał jednocześnie do zachowania radości płynącej z wiary i mającej swe niewyczerpane źródło w Jezusie Chrystusie. - Łaska bycia Jego uczniami, uczestniczenia w ewangelizacyjnej misji Kościoła napełnia nas świętą radością, Evangelii gaudium - dodał Franciszek.
Podziękował Kongregacji za zaangażowanie w rozwiązywanie spraw związanych z delikatną problematyką tzw. najcięższych przestępstw, a szczególnie z nadużyciami seksualnymi, jakich na małoletnich dopuścili się duchowni. - Myślcie o dobru dzieci i młodzieży, którzy we wspólnocie chrześcijańskiej zawsze powinni być chronieni i wspierani w swym rozwoju ludzkim i duchowym. W tym sensie bada się możliwość połączenia z waszą dykasterią specjalnej komisji ds. ochrony dzieci, którą ustanowiłem i chcę, aby była przykładem dla wszystkich zamierzających wspierać dobro dzieci - zaznaczył papież.
Przypomnijmy, że od 2001 r. Kongregacja Nauki Wiary zajmuje się spływającymi z całego świata oskarżeniami o nadużycia seksualne duchownych wobec osób niepełnoletnich. Skupia się jednak głównie na prowadzeniu dochodzeń i procesów w tych sprawach, a także karaniem winnych. Natomiast komisja ds. ochrony dzieci miałaby na celu wspieranie programów zapobiegających nadużyciom i troskę o ich ofiary.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.