Działalność portalu Onkomapa (www.onkomapa.pl) skierowanego do chorych na nowotwory i ich bliskich zainaugurowano w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Warszawie. Ma on pełnić rolę przewodnika po przyjaznych pacjentom ośrodkach onkologicznych w Polsce.
Portal, który jest inicjatywą organizacji pacjentów Alivia - Fundacja Onkologiczna Osób Młodych, umożliwia każdemu choremu i jego bliskim ocenę placówki onkologicznej oraz pracujących w nim lekarzy poprzez wypełnienie anonimowej ankiety online.
Jak wyjaśniła Agata Polińska, współzałożycielka fundacji Alivia, pytania zawarte w ankiecie dotyczą m.in. opieki, organizacji leczenia i samego leczenia, wyposażenia szpitala oraz przestrzegania praw pacjenta w placówce. Uzyskane w ten sposób wyniki mają pomóc chorym w podejmowaniu decyzji na temat wyboru miejsca leczenia.
Na razie na portalu można się zapoznać z wynikami pilotażowego badania satysfakcji ponad 1800 pacjentów ze świadczonych im usług, które w listopadzie i grudniu 2013 r. przeprowadził TNS Polska w 28 ośrodkach w całym kraju.
Bartosz Poliński, współzałożyciel Alivii zwrócił uwagę, że wyjściowo badanie zaplanowano w 40 placówkach, ale 12 z nich ostatecznie nie zgodziło się na jego przeprowadzenie. Znalazły się wśród nich m.in. Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej Curie - oddziały w Warszawie oraz w Gliwicach, Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, Katedra i Klinika Onkologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Poliński przyznał, że gdy jego siostra Agata zachorowała na raka w 2007 r. szukał ośrodków onkologicznych, którym warto zaufać i powierzyć jej życie. To doświadczenie zainspirowało go do stworzenia takiego projektu, jakim jest Onkomapa.
"Naszym celem nie jest obiektywna ocena jakości wykonywania procedur medycznych w danej placówce, ponieważ nie dysponujemy narzędziami, które pozwalają to zrobić. Chodzi o to, by pacjenci oceniali, czy czują się w danym ośrodku dobrze, by ich głos w tej sprawie stał się słyszalny i dotarł do osób zarządzających placówkami onkologicznymi w Polsce" - tłumaczył. Podkreślił, że obecnie na onkologię wydawane są ogromne pieniądze, ale nikt nie sprawdza, jak one są wydawane i czy są wydawane dla dobra pacjentów.
Obecny na konferencji wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki ocenił, że stworzenie portalu Onkomapa jest sukcesem idei budowania medycyny przyjaznej dla człowieka. "My w Polsce chcemy takiego systemu opieki zdrowotnej, który będzie nie tylko szczycił się tym, że jest efektywny, ale też będzie przyjazny dla pacjenta" - zaznaczył. Według niego projekt Onkomapa zmienia oblicze polskiej medycyny. "To co jest najważniejsze w medycynie i może umknąć w świecie ograniętych postępem techniki i odczłowieczenia, to jest właśnie ten element ludzki - ludzkich cierpień, ludzkich emocji i ludzkich potrzeb (...)" - wymieniał. Dodał, że projekt Onkomapa jest przyjazny dla pacjentów, a przez to jest również przyjazny dla Ministerstwa Zdrowia.
Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego prof. Jacek Jassem, który nie mógł pojawić się na poniedziałkowej konferencji wyraził swoją pozytywną opinię o Onkomapie na filmie przygotowanym specjalnie z okazji inauguracji projektu. Jego zdaniem badanie satysfakcji chorych jest normą w cywilizowanym świecie, jest źródłem informacji, które służą podnoszeniu jakości usług.
"Onkolodzy pracują ciężko, jest ich bardzo mało, ale robią wszystko, co mogą, by pomóc chorym. Ale jeśli są jakieś niedostatki i lekarze czy kierownicy jednostek dowiedzą się o tym dzięki takim projektom, to będą mogli dokonać korekty" - tłumaczył. Podkreślił, że chory musi być ostatecznym beneficjentem wszystkich działań służby zdrowia.
Podobną opinię wyraził prezes Polskiej Unii Onkologii (PUO) dr Janusz Meder. "Od ponad 40 lat jestem onkologiem i zawsze uważałem, że najważniejszy jest chory człowiek i mamy go postrzegać całościowo, holistycznie" - zaznaczył.
"Dla nas najważniejsze w tym projekcie jest to, że poprzez te oceny pacjent będzie wreszcie traktowany podmiotowo, a nie przedmiotowo" - podsumował Jacek Gugulski, prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.
Projekt Onkomapa jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE. Jego partnerami są: Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Nowotwory Krwi w Zamościu oraz Stowarzyszenie Little People w Rumunii. Patronat merytoryczny nad nim objęły Polska Unia Onkologii i Polskie Towarzystwo Onkologiczne.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.