Super Kolos dla prof. Krzysztofa Birkenmajera

Prof. Krzysztof Birkenmajer, 85-letni geolog, jeden z najwybitniejszych badaczy rejonów polarnych otrzymał w sobotę w Krakowie Super Kolosa. Nagrodzono go za całokształt dokonań eksploracyjnych.

Kolosy - nagrody dla podróżników i odkrywców są wręczane od 2000 r. Od kilku lat uroczystość odbywa się podczas marcowych Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni. Jednak ze względu na wiek prof. Birkenmajera Super Kolosa wręczono w Krakowie, z którym laureat jest związany.

"Chcemy oddać należny honor niestrudzonemu odkrywcy, eksploratorowi nieznanego, badaczowi ostatnich białych, dosłownie i w przenośni, plam na powierzchni naszej planety. Jako jeden z ostatnich czynił to zgodnie z tradycją pokoleń wielkich pionierów, podróżników i odkrywców: osobistym wysiłkiem, zmagając się z polarnym klimatem, przeszkodami terenu i niebezpieczeństwami czyhającymi poza obrębem cywilizacji" - powiedział podczas uroczystości w Urzędzie Miasta Krakowa członek Kapituły Kolosów, speleolog Maciej Kuczyński.

Prof. Birkenmajer otrzymał Super Kolosa, czyli figurkę przedstawiającą posąg z Wyspy Wielkanocnej. Od prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego profesor otrzymał klucz do bram miasta.

Laureat Super Kolosa był wzruszony. "Czuję się bardzo onieśmielony, bo jak wiem z opisów Wyspy Wielkanocnej moja skromna postać nawet do kolan nie sięga słynnym kolosom. Ta figurka będzie mi przypominać ciągle, jaki jestem mały" - mówił prof. Birkenmajer.

Wspominał pierwszą polską ekspedycję w 1956 r. na Spitsbergen, kierowaną przez Stanisława Siedleckiego, z udziałem Macieja Kuczyńskiego, Jerzego Piotrowskiego i Stanisławem Rafałowskiego. Polarnicy wykonali wówczas rekonesans i wybrali miejsce pod budowę Polskiej Stacji Naukowej. "Kierowała nami ciekawość świata, chęć odkrycia nieznanego, a nie motywy finansowe" - podkreślił prof. Birkenmajer.

Odnosząc się do słów wypowiedzianych kiedyś przez pierwszego zdobywcę Mont Everestu Edmunda Hillarego, że teraz nie ma już nic do zdobycia, prof. Birkenmajer powiedział, że dla badaczy i odkrywców jest zawsze "mnóstwo nowych Everesetów", czyli miejsc wartych zdobycia i zbadania.

Prof. Krzysztof Birkenmajer urodził się w 1929 r. w Warszawie. W Krakowie znalazł się po upadku Powstania Warszawskiego. Studiował na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczy UJ i na Wydziale Geologiczno-Poszukiwawczym AGH.

Od 1954 r. aż do przejścia na emeryturę pracował w Zakładzie (obecnie to Instytut) Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. W latach 2000-2002 był zatrudniony w Zakładzie Biologii Antarktyki PAN w Warszawie.

Dwukrotnie był stypendystą rządu Norwegii w Norweskim Instytucie Polarnym w Oslo. Uczestniczył w dwudziestu trzech polskich i międzynarodowych, naukowych wyprawach polarnych.

Korzystając z przywileju odkrywców, na samej tylko Antarktydzie wprowadził ponad dwieście polskich nazw geograficznych. Są wśród nich m.in. Kopuły Lodowe Krakowa i Warszawy, Lodowiec Domeyki, Lodowiec Goetla, Grań Szafera, Grań Chopina oraz Wybrzeże Jana Pawła II. Na jego cześć nazwano blisko dziesięć nowych dla nauki kopalnych rodzajów i gatunków roślin i zwierząt.

Prof. Birkenmajer jest autorem ok.600 publikacji naukowych, w tym kilkunastu map geologicznych oraz kilku książek popularno-naukowych o tematyce polarnej.

Wcześniej Super Kolosami nagrodzono: uczestników wyprawy narodowej na Mount Everest kierowanej przez Andrzeja Zawadę, kajakarzy z grupy Canoandes'79, kpt. Ludomira Mączkę, prof. Ryszarda Wiktora Schramma, Stanisława Szwarc-Bronikowskiego, Marka Kamińskiego i Wojciecha Moskala, prof. Kazimierza Kowalskiego, Krzysztofa Wielickiego, kpt. Krzysztofa Baranowskiego, kpt. Krystynę Chojnowską-Liskiewicz, Andrzeja Ciszewskiego, Piotra Pustelnika, Aleksandra Dobę. Przed rokiem nagrodę tę otrzymał wybitny żeglarz kpt. Henryk Jaskuła.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
14°C Czwartek
wieczór
12°C Piątek
noc
9°C Piątek
rano
16°C Piątek
dzień
wiecej »