Sochaczew będący miastem partnerskim ukraińskiego Gródka solidaryzuje się z Ukrainą.
Na znak solidarności z walczącymi o wolność w Kijowie i wielu innych miastach Ukrainy na Urzędzie Miasta Sochaczew zawisły flagi Polski, Ukrainy i Sochaczewa. Gest ten jest także formą oddania czci poległym na Majdanie i zaproszeniem do modlitwy za Ukrainę i jej mieszkańców.
Burmistrz Piotr Osiecki pozostaje w stałym kontakcie z władzami Gródka. Zarówno zastępca mera Walery Paramej, jak szefowa Towarzystwa Dobroczynnego "Polonia" Olga Draczkowska zapewniają, że w Gródku sytuacja jest stabilna. Choć od Chmielnickiego, gdzie - według doniesień mediów - zginęło kilku demonstrantów, Gródek dzieli tylko 40 km, w naszym mieście partnerskim nie doszło do żadnych aktów przemocy. Codziennie na głównym placu odbywają się pokojowe demonstracje, na które przychodzą mieszkańcy, księża katoliccy i prawosławni, ludzie modlą się o pokój, powstrzymanie walk, demokratyczne zmiany. Podczas rozmów ukraińscy partnerzy proszą, by nie zapominać o Ukrainie i głośno wspierać ich na różnych międzynarodowych forach.
Partnerstwo obu miast zaczęło się na początku lat 90. ub. wieku, gdy dwaj sochaczewscy przedsiębiorcy nawiązali kontakty z biznesem na Ukrainie. W Gródku znaleźli partnerów handlowych, spotkali się z ciepłym przyjęciem. W 1992 roku ówczesne władze miasta podpisały umowę o miastach partnerskich. Reprezentanci gródeckiego Ratusza regularnie odwiedzają Sochaczew, podobnie, jak prezesi Towarzystwa Dobroczynnego "Polonia", radni Rady Miejskiej. W Sochaczewie gościli dyrektorzy Szkoły Muzycznej i tamtejszego muzeum, reprezentanci ukraińskiego biznesu, artyści skupieni m.in. w Amatorskim Folklorystycznym Zespole "Słoneczny Krąg”. Uczniowie Szkoły Muzycznej w Gródku biorą udział w Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim na Mazowszu.
W Gródku byli z kolei m.in. tancerze "Abstraktu", reprezentanci Powiatowej Izby Gospodarczej. Od 2005 roku trwa wakacyjna wymiana uczniów – sochaczewskie dzieci wypoczywają w Gródku, a przyjaciele z Ukrainy na obozach harcerskich w miejscowości Łąkie. Zaprasza ich gromada dzieci i kadra Hufca ZHP Sochaczew.
Na terenie diecezji łowickiej partnerskie więzy z miastami Ukrainy łączą także Skierniewice, których miastem partnerskim jest Łubnie, i Łęczycę, której miastem partnerskim jest Włodzimierz Wołyński. Wszystkie trzy miasta pozostają z ukraińskimi partnerami w kontakcie, gotowe włączyć się w pomoc.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.