Ukraiński parlament przyjął ostatecznie we wtorek dymisję ministra obrony Ihora Teniucha i powołał na to stanowisko generała wojsk ochrony pogranicza Mychajłę Kowala. Wcześniej tego dnia deputowani odrzucili podanie Teniucha o dymisję.
Wraz z nominacją Kowala pełniący obowiązki prezydenta i przewodniczący parlamentu Ołeksandr Turczynow ogłosił, że mianuje swoim doradcą do spraw obrony generała Ołeksandra Kuźmuka, który jest obecnie deputowanym opozycyjnej Partii Regionów obalonego w lutym prezydenta Wiktora Janukowycza.
Głosowanie nad dymisją Teniucha przeprowadzono we wtorek powtórnie po naradzie szefów frakcji parlamentarnych. Jego odejście poparło 228 posłów w 450-osobowej Radzie Najwyższej. Następnie 251 deputowanych przegłosowało mianowanie na stanowisko szefa resortu obrony generała Kowala.
Mychajło Kowal urodził się w 1952 roku w Iziasławiu (pol. Zasław) w obwodzie chmielnickim. Dotychczas był szefem departamentu kadr Państwowej Służby Granicznej Ukrainy. 5 marca został porwany w Jałcie na Krymie przez rosyjskich wojskowych, którzy później go jednak uwolnili.
W odróżnieniu od admirała Teniucha, który należy do nacjonalistycznej partii Swoboda, Kowal jest bezpartyjny. Przedstawiając go, Turczynow podkreślił, że generał jest doświadczonym wojskowym. "Jest zawodowym żołnierzem. Dowodził batalionem spadochronowym, dywizją pancerną, pracował jako szef sztabu wojsk wewnętrznych, przez długi czas był zastępcą komendanta służby granicznej" - oświadczył.
We wtorek w parlamencie odbyło się także głosowanie nad wotum zaufania dla Turczynowa jako przewodniczącego Rady Najwyższej (parlamentu). Głosowanie zaproponował sam zainteresowany, oburzony krytyką swych działań ze strony deputowanych. Usunięcie Turczynowa poparło tylko dwóch posłów.
Admirał Teniuch także podał się do dymisji z powodu krytyki i oskarżeń o bezczynność w obliczu wojskowej agresji Rosji na Krym. Deputowani zarzucali mu, że nie wydawał żadnych rozkazów swym podkomendnym, zablokowanym przez Rosjan w ukraińskich jednostkach na półwyspie.
"Nigdy się kurczowo nie trzymałem stanowiska i nie mam zamiaru tego robić. Jako pełniący obowiązki ministra obrony Ukrainy, ja, admirał Teniuch, podaję się do dymisji" - oświadczył z trybuny parlamentarnej.
Teniuch zaczął kierować ministerstwem obrony 27 lutego, kiedy parlament zatwierdził rząd premiera Arsenija Jaceniuka powołany przez koalicję o nazwie Europejski Wybór.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.