Kościół w Irlandii dołączył się do inicjatywy modlitewnej zaproponowanej przez Papieża Franciszka. Na terenie całego kraju mają miejsce specjalne celebracje, przeżywane w łączności z Ojcem Świętym.
W wielu irlandzkich diecezjach biskupi ochoczo odpowiedzieli na zaproszenie do włączenia się w inicjatywę „24 godziny dla Pana”. W piątek 28 marca w godzinach popołudniowych wyznaczone parafie rozpoczęły całodobowe adoracje Najświętszego Sakramentu, przeplatane momentami ciszy i wspólnej modlitwy, niekiedy prowadzonej pod przewodnictwem biskupów. W tym samym czasie w konfesjonałach kapłani oczekują na wiernych, by służyć im możliwością spowiedzi. Bp John Buckly, ordynariusz diecezji Cork and Ross, który zdecydował się być w tym czasie jednym ze spowiedników, komentując wspomnianą inicjatywę i polecając ją z całego serca, stwierdził, że wyznanie grzechów i powrót do Ewangelii zawsze były w Kościele istotną częścią wielkopostnej drogi.
Warto zauważyć, że w Irlandii od czasu wyboru papieża Franciszka można zaobserwować wśród wiernych większe zapotrzebowanie na korzystanie z sakramentu pokuty, który w ostatnich dziesięcioleciach był niekiedy marginalizowany w życiu tutejszych katolików.
Powodem ma być odmowa przyjęcia przez władze tego kraju swoich deportowanych obywateli.
O decyzji Papieża poinformowała 5 kwietnia w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.
Z przekazanych informacji wynika, że papież nie przyjął ostatnio żadnych wizyt.
Wśród tematów rozmowy wymieniono wojnę na Ukrainie i inicjatywy mające na celu jej zakończenie.
Prezentacji polskiego tłumaczenia watykańskiego dokumentu "Antiqua et nova".