Reklama

Sztafeta ruszyła!

Niemal czterometrowy prosty krzyż Światowych Dni Młodzieży odebrała właśnie z rąk Brazylijczyków polska ekipa. Zaczęło się!

Reklama

W Niedzielę Palmową Plac św. Piotra zamienił się w łąkę. Na kamieniach wyrosły... drzewa oliwne. Mewy siadające na kamiennych głowach świętych były równie zdumione jak pielgrzymi. Robotnicy rozwijali długie rulony zielonej trawy. Niedziela Palmowa, musi być zielono. Młodzi Polacy zadzierali głowy do góry patrząc na gigantyczną Bazylikę wyrosłą na grobie tego, który na własne oczy widział pierwszą Niedzielę Palmową i tłum wiwatujący na cześć Jezusa wjeżdżającego do Miasta Pokoju.

W czasie Mszy celebrowanej przez Papieża Franciszka Brazylijczycy przekazali delegacji wszystkich polskich diecezji Krzyż Światowych Dni Młodzieży i ikonę Salus Populi Romani. Papież przypomniał że Światowe dni Młodzieży były pomysłem Jana Pawła II, który został ich patronem. Wśród polskiej delegacji była Dorota Abdelmoula koordynująca akcję „Bilet dla brata”. – To projekt, który zainicjowali polscy wolontariusze po powrocie z Rio, odpowiedź na ogromną gościnność, której doświadczyliśmy w Brazylii. I jednocześnie gest przyjaźni w stronę naszych braci ze Wschodu, dla których przyjazd nad Wisłę jest często finansową zaporą nie po pokonania – opowiadała – Naszym celem jest dofinansowanie przyjazdu 30 tysięcy młodych z 13 krajów. Co może zrobić Jan Kowalski? Zaangażować się w inicjatywy, które proponujemy jako centra diecezjalne (zakup cegiełek, udział w wydarzeniach kulturalnych) ale również podzielić się z nami swym własnym pomysłem i inicjatywą. Szczegóły akcji znajdzie na stronie www.biletdlabrata.pl.

Niebawem symbole ŚDM zagoszczą w wielu polskich parafiach. Najpierw przejmie je delegacja poznaniaków (krzyż będzie obecny m.in. na wielotysięcznym spotkaniu w Lednicy).

Skąd wziął się ten symbol związany nierozerwalnie z młodzieżą? Przyniosła go z sobą 25 marca 1983 roku w dniu celebracji otwarcia Roku Świętego spora grupa młodzieży z młodzieżowego Centrum San Lorenzo. Został włączony do uroczystej procesji pokutnej, która ruszyła w stronę gigantycznej bazyliki św. Piotra. Jan Paweł II uderzył trzy razy ozdobnym młotkiem Święte Drzwi i wszedł do bazyliki. Tuż za nim przeszła młodzież dźwigająca drewniany krzyż. Był to pierwszy etap międzynarodowej sztafety. Teraz kolej na polskich zawodników.

Już na dwa dni przed Niedzielą Palmową w niewielkim skąpanym w wiosennym słońcu miasteczku Sassone di Ciampino przedstawiciele 90 krajów świata debatowali na temat Światowych Dni Młodych. Ponad 250 osób podsumowywało spotkanie w Rio i snuło plany dotyczące dni młodych nad Wisłą. Na sali mnóstwo znajomych twarzy. Brat Marek, poznaniak z Taizè, kardynał Stanisław Dziwisz - gospodarz spotkania nad Wisłą, biskup Henryk Tomasik, niestrudzony ewangelizator Daniel Ange, czy ks. Grzegorz Suchodolski, który o spotkaniach młodych wie dosłownie wszystko.

Niebawem ruszy peregrynacja symboli ŚDM po diecezjach polskich i dziesięciu krajach ościennych. Trasa pielgrzymowania krzyża prowadzić będzie przez diecezje: kaliską, włocławską, legnicką, warszawsko-praską i siedlecką. Stamtąd Krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz towarzysząca mu Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani powędruje przez dziesięć krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Po powrocie do Polski, w grudniu 2014 r. odwiedzi pozostałe diecezje, by w końcu dotrzeć do Krakowa – głównego miejsca ŚDM 2016.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
8°C Niedziela
wieczór
7°C Poniedziałek
noc
5°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
wiecej »

Reklama