Przejazd autostradą A1 z Gdańska do Łodzi prawdopodobnie będzie możliwy już w środę, przed długim weekendem. Brakujący 19-kilometrowy odcinek trasy Włocławek-Kowal praktycznie jest już gotowy; prowadzone są roboty wykończeniowe i odbiory techniczne.
"Jeżeli trwające obecnie odbiory, prowadzone przez różne służby i inspekcje, zakończą się tak jak zakładaliśmy, to w najbliższą środę możliwy będzie przejazd autostradą A1 z Włocławka do Kowala, a tym samym z Gdańska do Łodzi. Termin udostępnienia trasy do ruchu będziemy mogli podać we wtorek" - powiedział w poniedziałek rzecznik Oddziału GDDKiA w Bydgoszczy Tomasz Okoński.
Grupa dziennikarzy w poniedziałek przejechała odcinek A1 Włocławek Zachód - Kowal i obejrzała siedzibę Obwodu Utrzymania Autostrady w Pikutkowie koło Włocławka.
Na całym odcinku Włocławek - Kowal ułożona jest już nawierzchnia. Trwają jeszcze prace wykończeniowe, m.in. malowanie znaków poziomych, ustawianie znaków pionowych, montowanie ekranów akustycznych i siatek ochronnych wzdłuż drogi, a także sadzenie traw i drzew na poboczach.
Obwód Utrzymania Autostrady w Pikutkowie jest odpowiedzialny za właściwy stan trasy od Czerniewic koło Torunia do miejscowości Sójki (Łódzkie). Dysponuje magazynem soli, wytwornicą solanki i chlorku wapnia stosowanego przy temperaturach poniżej 10 stopni.
"Jest to jeden z dwóch największych magazynów soli w Polsce; drugi jest na węźle autostradowym Sośnica na południu Polski. Mieści się w nim około 9 tys. ton soli, a przy odpowiednim składowaniu - nawet 11 tys. ton" - podkreślił zastępca kierownika projektu odcinaka autostradowego Brzezie - Kowal Jarosław Gołębiewski.
Po otwarciu brakującego odcinka autostrady pomiędzy Włocławkiem i Kowalem, przejazd z Gdańska do Łodzi skróci się o pół godziny.
Przynajmniej do lata przejazd autostradą A1 na odcinku Czerniewice do Kowala będzie bezpłatny; do tego czasu mają zostać dokończone prace wokół trasy i wszystkie tzw. miejsca obsługi podróżnych - w Otłoczynie, Kałęczynku, Machnaczu, Ludwinowie i Lubieniu.
Wcześniej planowano, że cały odcinek A1 Czerniewice - Kowal będzie gotowy we wrześniu 2012 r. Na początku września 2012 r. GDDKiA zerwała jednak kontrakty z dotychczasowymi wykonawcami ze względu na niewywiązywanie się z przyjętych zobowiązań. Fragment Czerniewice - Brzezie budowało konsorcjum, którego liderem była firma SRB Civil Engineering Limited, a fragment Brzezie - Kowal - konsorcjum ze spółką PBG jako liderem.
W ogłoszonym przetargu na dokończenie fragmentu autostrady A1 Czerniewice-Kowal wygrała firma Salini Polska, która złożyła ofertę wybudowania odcinka Czerniewice - Brzezie (34,5 km) za 450 mln zł brutto i odcinka Brzezie - Kowal (29,5 km) za 608 mln zł.
Przed świętami Bożego Narodzenia w 2013 r. kierowcom udostępniono 45-kilometrowy fragment autostrady Czerniewice - Włocławek Zachód.
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.
Zmiany w przepisach ruchu drogowego skuteczniej zwalczą piratów.