Przejazd autostradą A1 z Gdańska do Łodzi prawdopodobnie będzie możliwy już w środę, przed długim weekendem. Brakujący 19-kilometrowy odcinek trasy Włocławek-Kowal praktycznie jest już gotowy; prowadzone są roboty wykończeniowe i odbiory techniczne.
"Jeżeli trwające obecnie odbiory, prowadzone przez różne służby i inspekcje, zakończą się tak jak zakładaliśmy, to w najbliższą środę możliwy będzie przejazd autostradą A1 z Włocławka do Kowala, a tym samym z Gdańska do Łodzi. Termin udostępnienia trasy do ruchu będziemy mogli podać we wtorek" - powiedział w poniedziałek rzecznik Oddziału GDDKiA w Bydgoszczy Tomasz Okoński.
Grupa dziennikarzy w poniedziałek przejechała odcinek A1 Włocławek Zachód - Kowal i obejrzała siedzibę Obwodu Utrzymania Autostrady w Pikutkowie koło Włocławka.
Na całym odcinku Włocławek - Kowal ułożona jest już nawierzchnia. Trwają jeszcze prace wykończeniowe, m.in. malowanie znaków poziomych, ustawianie znaków pionowych, montowanie ekranów akustycznych i siatek ochronnych wzdłuż drogi, a także sadzenie traw i drzew na poboczach.
Obwód Utrzymania Autostrady w Pikutkowie jest odpowiedzialny za właściwy stan trasy od Czerniewic koło Torunia do miejscowości Sójki (Łódzkie). Dysponuje magazynem soli, wytwornicą solanki i chlorku wapnia stosowanego przy temperaturach poniżej 10 stopni.
"Jest to jeden z dwóch największych magazynów soli w Polsce; drugi jest na węźle autostradowym Sośnica na południu Polski. Mieści się w nim około 9 tys. ton soli, a przy odpowiednim składowaniu - nawet 11 tys. ton" - podkreślił zastępca kierownika projektu odcinaka autostradowego Brzezie - Kowal Jarosław Gołębiewski.
Po otwarciu brakującego odcinka autostrady pomiędzy Włocławkiem i Kowalem, przejazd z Gdańska do Łodzi skróci się o pół godziny.
Przynajmniej do lata przejazd autostradą A1 na odcinku Czerniewice do Kowala będzie bezpłatny; do tego czasu mają zostać dokończone prace wokół trasy i wszystkie tzw. miejsca obsługi podróżnych - w Otłoczynie, Kałęczynku, Machnaczu, Ludwinowie i Lubieniu.
Wcześniej planowano, że cały odcinek A1 Czerniewice - Kowal będzie gotowy we wrześniu 2012 r. Na początku września 2012 r. GDDKiA zerwała jednak kontrakty z dotychczasowymi wykonawcami ze względu na niewywiązywanie się z przyjętych zobowiązań. Fragment Czerniewice - Brzezie budowało konsorcjum, którego liderem była firma SRB Civil Engineering Limited, a fragment Brzezie - Kowal - konsorcjum ze spółką PBG jako liderem.
W ogłoszonym przetargu na dokończenie fragmentu autostrady A1 Czerniewice-Kowal wygrała firma Salini Polska, która złożyła ofertę wybudowania odcinka Czerniewice - Brzezie (34,5 km) za 450 mln zł brutto i odcinka Brzezie - Kowal (29,5 km) za 608 mln zł.
Przed świętami Bożego Narodzenia w 2013 r. kierowcom udostępniono 45-kilometrowy fragment autostrady Czerniewice - Włocławek Zachód.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.