Wytyczenie nowej drogi na północnej ścianie Kanczendzongi (8585 m) to cel międzynarodowej wyprawy, w której uczestniczy 31-letni Adam Bielecki. Alpiniści zrezygnowali z najprostszego wariantu wejścia na szczyt na rzecz trudniejszej, ale bezpieczniejszej trasy.
W wyprawie na drugą w Himalajach, a trzecią najwyższą górę Ziemi (po Mount Evereście i K2 w Karakorum), najbardziej odległą ze wszystkich ośmiotysięczników (aż 10 dni zajmuje dojście do bazy), oprócz pochodzącego z Tychów Bieleckiego, udział biorą: Rosjanie Denis Urubko (jeden z najwybitniejszych himalaistów), Artiom Braun i Dmitrij Siniew oraz Hiszpan Alex Txikon z Kraju Basków, mający w dorobku wejścia bez tlenu na 10 ośmiotysięczników.
Po urządzeniu bazy na pastwisku jaków Pangpema (5150 m) 20 kwietnia, uczestnicy ekspedycji w pierwszej wspinaczce założyli obóz C1 na 5700 m oraz C1-bis na 6000 m. W następnych dniach ubezpieczali drogę na Przełęcz Północną (ok. 6900 m n.p.m.). To 200 m technicznego wspinania przez pas skał, a później jeszcze 600 m w lodzie.
"Akcja na północnej ścianie przebiega zgodnie z planem. W poniedziałek Denis z Aleksem zamocowali 200 m lin poręczowych. Natomiast we wtorek Artem, Dimitri i ja dołożyliśmy kolejne 300 m. Teren, w którym się wspinamy, jest trudny - skała i kruchy lód. Pogoda na razie nam sprzyja - zachmurzenie umiarkowane, niezbyt intensywny opad śniegu, temperatura ok. minut 15 st. C i wiatr 15 km/h. W środę wszyscy idziemy do obozu drugiego" - poinformował na Facebooku Bielecki (KW Kraków).
Z kolei baskijski alpinista podkreślił na swym blogu, że nie spodziewał się "takiej rzeczywistości". O górze napisał: "To więcej niż masyw. Kanczendzonga jest gigantyczna! Będzie bardzo trudno". Dodał, że po Annapurnie i Lhotse zanotowano tu najmniej wejść spośród ośmiotysięczników. Szczyt osiągnęło w historii zaledwie 300 osób, a śmierć poniosło ponad 40.
W połowie maja 1992 roku w pobliżu wierzchołka zaginęła Wanda Rutkiewicz, najwybitniejsza himalaistka, zdobywczyni ośmiu z 14 ośmiotysięczników. Z Polaków na szczycie stanęli: 11 stycznia 1986 roku Jerzy Kukuczka i Krzysztof Wielicki (pierwsze wejście zimowe), 15 maja 2001 - Piotr Pustelnik i 18 maja 2009 - Kinga Baranowska.
We wcześniejszej wiadomości Bielecki przekazał: "Zgodnie uznaliśmy najprostsze technicznie przejście do C2 za zbyt niebezpieczne ze względu na wiszące nad nim seraki. Zrezygnowaliśmy więc z tego wariantu na rzecz trudniejszej drogi, która jest poza bezpośrednim zasięgiem wciąż spadających seraków".
Przyznał też, że to wyprawa jego życia. "Zawsze najbardziej marzyłem o tym, by poprowadzić nową drogę. Najlepiej w stylu alpejskim, czyli w ciągu jednego dnia od punktu startu. Od prawie 20 lat żaden Polak nie dokonał wejścia nowym szlakiem na ośmiotysięcznik".
Bieleckiego do udziału w "Kanczendzona North Face Expedition 2014" zaprosił w grudniu Urubko. Ale wyjazd w Himalaje stanął nagle pod znakiem zapytania po niespodziewanym wycofaniu się głównego sponsora.
"Byłem załamany. Na szczęście krótko. To, co się wydarzyło, doprowadziło mnie do ogromnego wzruszenia. Efekt zbiórki przerósł wszelkie oczekiwania. Dostałem gigantyczne finansowe wsparcie społeczne - w ciągu dwóch godzin 15 tys. złotych, co ponoć jest w ogóle rekordem Polski w tzw. crowdfundingu. Dzień później było już ponad 40 tys., a niebawem 97 tys. zł od 880 osób. To jest niebywałe. Obiecuję nie nadwyrężyć tego zaufania, a nadwyżkę przeznaczę na kolejną wyprawę" - podkreślił.
5 marca 2013 roku Adam Bielecki i Artur Małek oraz Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski stanęli na szczycie niezdobytego wcześniej zimą ośmiotysięcznika w Karakorum - Broad Peak (8051 m). Dwaj ostatni pozostali tam na zawsze.
"To bardzo ciężkie doświadczenie i mroczna strona tego, co robię ja, co robią inni. Ale nie szukam za wszelką cenę akceptacji dla tego, co robię. Jeśli ktoś twierdzi, że himalaizm to głupota i samobójstwo, ma do tego prawo. Chyba Krzysztof Wielicki powiedział kiedyś, że z pasji nie trzeba się tłumaczyć. Tłumaczyć się trzeba z braku pasji" - wspomniał Bielecki. (PAP)
kali/ cegl/
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.