Tylko 40 proc. Polaków wierzy w zmartwychwstanie. Dlatego potrzeba nowej ewangelizacji.
Jej właśnie poświęcono tegoroczne Dni Kolbiańskie. Trzydniową konferencję w Centrum Świętego Maksymiliana w Harmężach zorganizowano już po raz 13.
Kolejni prelegenci mówili o procesie nowej ewangelizacji w kontekście nauczania św. Jana Pawła II oraz działań apostolskich, podejmowanych przez św. Maksymiliana.
- To właśnie on, nim jeszcze powstało pojęcie „nowej ewangelizacji”, angażował najnowocześniejsze, dostępne wówczas środki do głoszenia Ewangelii - mówił w swoim wystąpieniu Tomasz Terlikowski. - Gdyby św. Maksymilian ewangelizował dziś, pewnie już nie zakładałby dziennika, bo codzienna prasa coraz bardziej traci czytelników, ale prowadziłby dynamiczny portal internetowy, pewnie myślałby też o jakiejś ewangelizacji esemesowej - dodał.
ks. Jacek M. Pędziwiatr /GN
Uczestnicy XIII Dni Kolbiańskich przed Centrum św. Maksymiliana w Harmężach
Ks. prof. Leszek Chmielewski przypomniał, że po raz pierwszy określenia „nowa ewangelizacja” użył św. Jan Paweł II na polskiej ziemi - w kazaniu wygłoszonym w Nowej Hucie-Mogile, w sanktuarium Krzyża Świętego.
Papież już pod koniec lat 70. ubiegłego wieku miał świadomość, że naród od ponad tysiąca lat chrześcijański, choć wypełnia podstawowe praktyki religijne, potrzebuje odnowy osobistej więzi z Chrystusem i właśnie temu ma służyć ewangelizacja podjęta na nowo.
O nowej ewangelizacji w kontekście papieża Franciszka mówił ks. Przemysław Sawa z bielskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji. Zaś biblijne podstawy współczesnego przepowiadania Ewangelii przedstawił ks. prof. Stanisław Witkowski z Krakowa.
O patronacie Maryi - Gwiazdy Nowej Ewangelizacji - wykład wygłosił o. prof. Grzegorz Bartosik z warszawskiego Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego. Gościem specjalnym Dni Kolbiańskich był o. Sebastiano Quaglio, franciszkanin, który w Brazylii prowadzi zakrojoną na szeroką skalę ewangelizację poprzez wydawnictwa książkowe i stacje radiowe.
Dni Kolbiańskie, propagujące idee twórcy Niepokalanowa, organizuje Centrum Świętego Maksymiliana w Harmężach pod patronatem Katedry Kolbiańskiej Papieskiego Wydziału Teologicznego św. Bonawentury "Seraficum" w Rzymie oraz biskupa bielsko-żywieckiego.
Konferencja ma charakter międzynarodowy. W tym toku uczestniczyli w niej słuchacze z Polski, Czech, Włoch i Brazylii.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób
Rozpoczął się kolejny etap renowacji jednej z najbardziej znanych budowli Stambułu.