Tylko 40 proc. Polaków wierzy w zmartwychwstanie. Dlatego potrzeba nowej ewangelizacji.
Jej właśnie poświęcono tegoroczne Dni Kolbiańskie. Trzydniową konferencję w Centrum Świętego Maksymiliana w Harmężach zorganizowano już po raz 13.
Kolejni prelegenci mówili o procesie nowej ewangelizacji w kontekście nauczania św. Jana Pawła II oraz działań apostolskich, podejmowanych przez św. Maksymiliana.
- To właśnie on, nim jeszcze powstało pojęcie „nowej ewangelizacji”, angażował najnowocześniejsze, dostępne wówczas środki do głoszenia Ewangelii - mówił w swoim wystąpieniu Tomasz Terlikowski. - Gdyby św. Maksymilian ewangelizował dziś, pewnie już nie zakładałby dziennika, bo codzienna prasa coraz bardziej traci czytelników, ale prowadziłby dynamiczny portal internetowy, pewnie myślałby też o jakiejś ewangelizacji esemesowej - dodał.
ks. Jacek M. Pędziwiatr /GN Uczestnicy XIII Dni Kolbiańskich przed Centrum św. Maksymiliana w Harmężach Ks. prof. Leszek Chmielewski przypomniał, że po raz pierwszy określenia „nowa ewangelizacja” użył św. Jan Paweł II na polskiej ziemi - w kazaniu wygłoszonym w Nowej Hucie-Mogile, w sanktuarium Krzyża Świętego.
Papież już pod koniec lat 70. ubiegłego wieku miał świadomość, że naród od ponad tysiąca lat chrześcijański, choć wypełnia podstawowe praktyki religijne, potrzebuje odnowy osobistej więzi z Chrystusem i właśnie temu ma służyć ewangelizacja podjęta na nowo.
O nowej ewangelizacji w kontekście papieża Franciszka mówił ks. Przemysław Sawa z bielskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji. Zaś biblijne podstawy współczesnego przepowiadania Ewangelii przedstawił ks. prof. Stanisław Witkowski z Krakowa.
O patronacie Maryi - Gwiazdy Nowej Ewangelizacji - wykład wygłosił o. prof. Grzegorz Bartosik z warszawskiego Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego. Gościem specjalnym Dni Kolbiańskich był o. Sebastiano Quaglio, franciszkanin, który w Brazylii prowadzi zakrojoną na szeroką skalę ewangelizację poprzez wydawnictwa książkowe i stacje radiowe.
Dni Kolbiańskie, propagujące idee twórcy Niepokalanowa, organizuje Centrum Świętego Maksymiliana w Harmężach pod patronatem Katedry Kolbiańskiej Papieskiego Wydziału Teologicznego św. Bonawentury "Seraficum" w Rzymie oraz biskupa bielsko-żywieckiego.
Konferencja ma charakter międzynarodowy. W tym toku uczestniczyli w niej słuchacze z Polski, Czech, Włoch i Brazylii.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.