Zmarł najlepszy polski pięściarz, bielszczanin Zbigniew Pietrzykowski. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w piątek 23 maja o godz. 12:00 w kościele Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej. Przewodniczyć im będzie bp Piotr Greger.
Legendarny polski pięściarz zmarł w wieku 79 lat w Bielsku-Białej. Zbigniew Pietrzykowski, który pochodził z Bestwinki, był 3-krotnym medalistą olimpijskim, 4-krotnym mistrzem Europy i 11-krotnym mistrzem Polski.
W 1960 roku podczas igrzysk olimpijskich w Rzymie jako jedyny Polak w historii stoczył pojedynek z młodszym o sześć lat Cassiusem Clayem, który później zmienił nazwisko na Muhammad Ali.
To był wspaniały pojedynek, ale tylko w dwóch pierwszych rundach. Pietrzykowski zastosował rozsądną taktykę walki, po dynamicznej pierwszej rundzie, w kolejnych stawał w miejscu, prowokując Amerykanina do wymiany ciosów.
Clay miał więcej sił niż Pietrzykowski, który wcześniej stoczył cztery inne walki turniejowe. Kiedy uświadomił sobie, że przegrywa, myślał nawet o przerwaniu pojedynku. Resztkami sił dotrwał jednak do końca. Zobacz archiwalny film dokumentalny o walce Pietrzykowski - Clay:
SplinterBoxing
Zbigniew Pietrzykowski vs Cassius Clay (Muhammad Ali) - Rzym 1960
Przegrał walkę o złoto, zdobywając jedynie srebrny medal. Ale dla rodaków pozostał bohaterem. W 2003 roku, z okazji 80-lecia Polskiego Związku Bokserskiego, zorganizowano plebiscyt na najlepszego polskiego pięściarza. Okrzyknięto nim właśnie Zbigniewa Pietrzykowskiego, który w rankingu wyprzedził nawet dwukrotnego mistrza olimpijskiego Zbigniewa Kuleja.
Zbigniew Pietrzykowski reprezentował Polskę podczas trzech igrzysk olimpijskich: w Melbourne (1956), w Rzymie (1960) i w Tokio (1964).
Przez niemal cały czas trwania kariery walczył w barwach klubu bokserskiego BBTS Bielsko-Biała. Jest rekordzistą - aż 44 razy walczył jako reprezentant Polski i wygrał 42 pojedynki. W trwającej 18 lat lat karierze stoczył łącznie 367 walk, z których 351 wygrał, 2 zremisował i 14 przegrał.
Pobił jeszcze inny rekord: w 136 walkach, które stoczył w lidze, wygrał... wszystkie!
Po zakończeniu kariery sportowej w 1968 roku został trenerem. W latach 90. pełnił mandat posła, był także członkiem Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Zobacz film dokumentalny o Zbigniewie Pietrzykowskim:
SportBielski
Zbigniew Pietrzykowski w Trans World Sport (polskie napisy)
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Na prezent dla pary młodej goście chcą przeznaczyć najczęściej między 401 a 750 zł.
To opinia często powtarzana przed mającymi się dziś odbyć rozmowami pokojowymi.
„Przedwczesne” jest obecnie rozważanie ewentualnej podróży papieża Leona XIV na Ukrainę
Ponad 200 operacji prenatalnych rozszczepu kręgosłupa wykonano w bytomskiej klinice.