„Błogosławieństwo długiego życia”. Taki tytuł nosić będzie spotkanie Ojca Świętego z osobami starszymi z całego świata, przygotowywane na niedzielę 28 września w Watykanie.
Organizuje je Papieska Rada ds. Rodziny. Jej przewodniczący, abp Vincenzo Paglia, rozmawiał o programie tego „dnia dziadków” z Papieżem, który przyjął go 23 czerwca na audiencji. Franciszek odprawi dla jego uczestników Mszę na placu św. Piotra.
Jak wyjaśnił szef watykańskiej dykasterii ds. rodziny, przedstawiając projekt spotkania, wychodzi się z założenia, że „starość nie jest klęską, ale powołaniem”. W naszych czasach przeciętne życie ludzkie trwa dłużej i należy za to dziękować Bogu, ale brakuje nam pogłębionej refleksji na ten temat. Nie ma w tym względzie odpowiedniej polityki ani tym bardziej kultury. Poprzez dzień osób starszych w Watykanie należy zwrócić wszystkim uwagę na znaczenie tego okresu egzystencji człowieka, podkreślając, że osoby starsze mają być nie tylko przedmiotem troski, ale też podmiotem nowej perspektywy życia. Należy zatem przemyśleć na nowo ich zaangażowanie w świecie i w Kościele – wskazał abp Paglia. Przypomniał ich rolę w przekazywaniu wiary i kultury, jak też zadanie modlitwy, na którą w starszym wieku ma się więcej czasu.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.