Czy będzie podatek od grillowania?

Minister finansów uznał, że brykiety węglowe muszą być objęte akcyzą. Czego dokładnie dotyczy ta wypowiedź i czy ma wpływ na życie przeciętnego Kowalskiego, który uwielbia grillować?

Panika wśród wielu fanów grilla wybuchła po tekście opublikowanym przez "Dziennik Gazeta Prawna", w którym mogliśmy przeczytać, że: "minister finansów zmienia zdanie i żąda podatku od brykietu węglowego. Uważa, że przy ogniu można nie tylko zjeść, ale i się ogrzać".

Faktycznie Mateusz Szczurek w piśmie datowanym na 2 kwietnia bieżącego roku uznał, że brykiety węglowe muszą być objęte akcyzą.

Jednak sprawa akcyzy na brykiet węglowy do grilla jest bardziej skomplikowana niż się na pierwszy rzut oka wydaje, a oburzenie fanów mięsa z grilla wydaje się bezpodstawne. Sprawie bliżej przyjrzała się Justyna Niedbał z portalu "Bankier.pl".

Wypowiedź ministra finansów ma związek z pewną indywidualną interpretacją przepisów, która wywołała całe nieporozumienie. Dotyczy spółki, która kilka lat temu złożyła wniosek o interpretację indywidualną w sprawie nałożenia akcyzy na brykiet węgla kamiennego, który chciała wprowadzać na nasz rynek. Produkt ten był określany nazwą "brykiet grillowy" i zdaniem warszawskiej Izby Skarbowej taki produkt nie powinien być objęty akcyzą, bo nie ma "celu opałowego". Jednak zdaniem ministerstwa finansów tego typu produkt, wykonany z węgla kamiennego, pomimo swojej nazwy służy do celów opałowych. A paliwa opałowe są objęte akcyzą. Pisemna wypowiedź ministra Szczurka dotyczyła właśnie tej konkretnej sytuacji.

Czy ten konkretny przypadek może być precedensem, na mocy którego zostanie nałożona akcyza na używany do grillowania brykiet i węgiel drzewny? Zdaniem ministerstwa nie. W odpowiedzi przesłanej dziennikarce portalu "Bankier.pl" resort odpowiada, że "węgiel drzewny oraz brykiet drzewny, popularnie służący do opalania grilla, nie podlega podatkowi akcyzowemu".

 

«« | « | 1 | » | »»
 • opinia
  02.07.2014 15:25
  "Nie ma takiego okrucieństwa ani takiej niegodziwości, której nie popełniłby skądinąd łagodny i liberalny rząd, kiedy zabraknie mu pieniędzy."
  Alexis de Tocqueville (1805–1859)

  Nie śmiejcie się, tylko zapamiętajcie moją prognozę.
  Prędzej czy później "Jewropiejskij Sojuz" wprowadzi podatek od oddychania (CO2), czyli podatek od życia...
 • Yanosh
  02.07.2014 15:46
  Jeszcze trochę, a to zachłanne państwo obłoży podatkiem ogniska harcerskie na obozach, bo tam też się griluje kiełbaskę na kijku leszczynowym. Z tego widać, że urzędnicy idą w ślady tych Unii Europ. - ta ogromna rzesza ludzi przyrosła w ostatnich latach za kolalicji PO-PSL w ilości +- 200 tys. musi się czymś zająć , więc powoli zaczyna bzikować !!!
 • Ernest
  03.07.2014 07:29
  tutaj chodzi "Liberałom "o kasę za chwile opodatkują np. firany w domach w zależności o żabek a każda kobieta dostanie liczni żeby wykazać ilość i długość ...... itd itd tacy idioci musza być z czegoś opłacani a kasy brakuje a ich przybywa !
 • MacBlacker
  06.07.2014 12:45
  Mnie tam obojętne, nie lubię grilla, ale że to kolejny kopniak wymierzony w żelazny elektorat PO czyli bezrefleksyjnych, zadowolonych z siebie lemingów, to mnje cz szy . Niech mają na co głosowali.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  22°C Poniedziałek
  rano
  29°C Poniedziałek
  dzień
  30°C Poniedziałek
  wieczór
  26°C Wtorek
  noc
  wiecej »