Prof. Norman Davies otrzyma w piątek polskie obywatelstwo. Akt nadania obywatelstwa wręczy brytyjskiemu historykowi prezydent Bronisław Komorowski - dowiedziała się w czwartek PAP w Kancelarii Prezydenta.
Jak wynika z informacji PAP, uroczystość odbędzie się o godz. 10 w Belwederze. Przewidziano wystąpienia Komorowskiego i Daviesa.
Norman Davies urodził się w 1939 roku w Bolton w północnej Anglii. Studiował w Oksfordzie, Grenoble, Perugii i Sussex, doktorat uzyskał na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tu właśnie przygotował rozprawę doktorską poświęconą wojnie polsko-bolszewickiej ("Orzeł biały, czerwona gwiazda. Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920", Londyn 1972). Praca została wydana w Polsce po raz pierwszy w tzw. drugim obiegu, potem ukazała się nakładem wydawnictwa Znak w 1997; wznowiona została w 2006 i 2011 r.
W twórczości Daviesa Polska zajmuje szczególne miejsce. Jest autorem m.in. takich dzieł historycznych jak: "Boże igrzysko", "Serce Europy", "Mikrokosmos" czy "Powstanie '44".
W 2012 roku w Święto Niepodległości Davies został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego najwyższym polskim odznaczeniem - Orderem Orła Białego. Prezydent podkreślał wtedy, że Davies nie tylko w sposób wyjątkowy opowiadał cudzoziemcom o niełatwej historii Polski, ale "uczył nas tu, w Polsce, doceniać własną wolność". Zdaniem Komorowskiego, szczególnie wartościowa jest umiejętność pokazywania "naszej polskiej rzeczywistości, naszej historii oczami kogoś trochę z zewnątrz".
Davies, przez lata związany ze School of Slavonic and East European Studies przy uniwersytecie w Londynie, wykładał też na najważniejszych światowych uniwersytetach: Cambridge, Columbii, McGill, Hokkaido, Stanfordzie, Harvardzie, w Adelajdzie i Oksfordzie. Od 1997 roku jest członkiem Brytyjskiego Towarzystwa Historycznego.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.