Rozładowane urządzenia elektroniczne, których nie będzie można włączyć na prośbę pracowników lotniska, nie będą mogły zostać wniesione na pokład samolotu lecącego do USA - ogłosiła w niedzielę amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Transportu (TSA).
Zakaz wnoszenia na pokład samolotów transatlantyckich rozładowanych urządzeń jest jednym ze środków wprowadzanych w ramach zaostrzania kontroli bezpieczeństwa na lotniskach na Bliskim Wschodzie i w Europie, o których w oficjalnym oświadczeniu poinformował 2 lipca szef amerykańskiego resortu spraw wewnętrznych Jeh Johnson.
Władze USA obawiają się, że tablety, laptopy, telefony komórkowe czy inne urządzenia elektroniczne mogą zostać użyte jako bomby. Resort bezpieczeństwa wewnętrznego, w skład którego wchodzi TSA, zalecił również władzom lotnisk w Europie i na Bliskim Wschodzie kontynuowanie szczegółowej kontroli obuwia oraz bagażu pasażerów udających się do Stanów Zjednoczonych - podała amerykańska telewizja ABC News.
Według AFP, władze amerykańskie obawiają się ataków terrorystycznych, ponieważ sytuacja na Bliskim Wschodzie jest niestabilna, a w Waszyngtonie trwa postępowanie przeciwko Ahmedowi Abu Chattali - Libijczykowi podejrzanemu o udział w ataku na konsulat USA w Bengazi we wrześniu 2012 roku.
Najwięcej obaw budzi możliwość dokonywania zamachów na kursujące między Europą i USA samoloty pasażerskie przez terrorystów legitymujących się paszportami państw zachodnich.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.