Reklama

Porozumienie podpisane, pokój wciąż daleki

Wciąż kruche wydają się szanse na przywrócenie pokoju w Republice Środkowoafrykańskiej. Wprawdzie 23 lipca podpisano porozumienie o zawieszeniu broni, ale znaczna część przedstawicieli islamskiego ugrupowania Seleka wycofała się z obrad i zażądała podziału kraju na muzułmańską północ i chrześcijańskie południe. Budzi to poważne obawy co do wprowadzania w życie postanowień porozumienia, które miałyby zacząć obowiązywać w ciągu najbliższej doby.

Reklama

W forum na rzecz pojednania narodowego i dialogu politycznego, jakie dzięki mediacji prezydenta Republiki Konga odbyło się w Brazzaville, uczestniczyło ponad 170 przedstawicieli zwaśnionych ugrupowań Seleka i Anti-Balaka oraz mediatorzy. Podpisane porozumienie zakłada zawieszenie wszelkich działań wojennych i rozbrojenie oraz zobowiązanie do poszanowania ludności cywilnej, czyli wstrzymanie się nie tylko od działań zbrojnych, ale też od grabieży. Pakt pokojowy podpisali także zaangażowani od początku w mediację arcybiskup stołecznego Bangi i zwierzchnik wspólnoty muzułmańskiej w Republice Środkowoafrykańskiej.

Niestety na szczyt do Konga nie przybyli przedstawiciele najważniejszej części Seleki i porozumienie w imieniu tego ugrupowania firmował „numer trzy” w tej islamskiej organizacji. Mohammed-Moussa Dhaffane zapewnił, że podległa mu część Seleki jest w stanie zagwarantować przestrzeganie porozumienia, ale ci, którzy je podważają, zapowiadają, że o jakimkolwiek pokoju nie może być mowy, dopóki Anti-Balaka nie przeprosi za swe antymuzułmańskie działania.

Na czele negującej porozumienie grupy Seleki stoi m.in. były prezydent Michel Djotodia. To właśnie dokonany przez niego w grudniu 2012 r. przewrót doprowadził do wybuchu obecnej wojny. Konflikt spowodował tysiące zabitych, a 4,5 mln ludzi zmusił do opuszczenia swych domów. Na marginesie pokojowego szczytu przypomina się, że stawką w grze są złoża surowców naturalnych, w które ten kraj jest niezwykle bogaty. O dostęp do nich zabiegają nie tylko zwaśnione ugrupowania, ale także kraje ościenne.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| AFRYKA, RŚA, SELEKA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
4°C Niedziela
dzień
5°C Niedziela
wieczór
4°C Poniedziałek
noc
2°C Poniedziałek
rano
wiecej »

Reklama