„Media czynnikiem pokoju i dialogu w Afryce” – to temat forum Katolickiej Afrykańskiej Unii Prasy (UCAP), zorganizowanego w stolicy Mali.
Przemawiając na otwarcie obrad malijski minister ds. wyznań Thierno Amadou Omar Hass Diallo zachęcił katolickich dziennikarzy, by byli „nosicielami wiary chrześcijańskiej”, głosząc pokój. „Podawajcie – powiedział – informacje, które służą wzmocnieniu tkanki społecznej, utrzymaniu narodowej jedności i spójności społecznej, rozwijając wzajemne komunikowanie”.
„Łatwo jest dać sobie radę z konfliktem politycznym – powiedział ordynariusz stołecznego Bamako. – Kiedy jednak domieszają się do tego napięcia etniczne i religijne, to już katastrofa”. Dlatego abp Jean Zerbo wezwał dziennikarzy prasy, radia i telewizji, by zastanowili się nad wielką odpowiedzialnością w rozwiązywaniu tych problemów, jaka na nich spoczywa. Z kolei przewodniczący Katolickiej Afrykańskiej Unii Prasy Alexandre Le Grand Rouamba wskazał na znaczenie „przekazywania wiary w służbie ewangelizacji”. Podkreślił, że orędzie chrześcijańskie trzeba przekazywać jako to, czym naprawdę jest, czyli jako „bezgraniczną otwartość na człowieka, na kobietę, życie, wolność, pokój, rozwój, solidarność, wartości”.
Forum zorganizowano przy współpracy Stowarzyszenia Dziennikarzy Katolickich Mali wraz z tamtejszym oddziałem Katolickiego Uniwersytetu Afryki Zachodniej. W spotkaniu wzięli też udział dziennikarze muzułmańscy. Uczestnicy przybyli z 14 anglojęzycznych i frankofońskich krajów Czarnego Lądu.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.