O położenie kresu prześladowaniom w Iraku, które mogą unicestwić istniejącą tam od starożytności wspólnotę chrześcijańską, zaapelowali angielscy biskupi.
W specjalnym oświadczeniu w imieniu episkopatu bp Declan Ronan Lang przypomniał, że na 6 sierpnia iraccy zwierzchnicy Kościołów ogłosili dzień modlitwy o pokój w tym kraju. Niezależnie od tej inicjatywy, w Wielkiej Brytanii dniem modlitwy za irackich chrześcijan ma być najbliższa niedziela 10 sierpnia.
Przewodniczący Komisji Spraw Międzynarodowych episkopatu Anglii i Walii określił ostatnie wydarzenia, zwłaszcza represje wobec wyznawców Chrystusa, jako katastrofalne. „Chrześcijanie są systematycznie wypierani z Mosulu. Wspólnota, która liczyła 60 tys. osób przed 2003 r., jest teraz zredukowana prawie do zera. Po raz pierwszy od 1600 lat w Mosulu nie odprawia się Mszy” – podkreślił hierarcha. Dodał, że jesteśmy świadkami czystek etnicznych i religijnych wobec chrześcijan i wielu innych wspólnot. „Niektóre kościoły zamieniono na meczety, stare klasztory stoją porzucone, a domy chrześcijan specjalnie oznakowano, by stały się celem ataku ekstremistów” – podkreślił brytyjski duchowny katolicki.
Wzywając do modlitwy o pokój na ziemi, która była kolebką cywilizacji, hierarcha zaapelował równocześnie do rządów Wielkiej Brytanii i innych państw o podęcie w obecnej sytuacji zdecydowanych działań. „Trzeba ratować prześladowanych chrześcijan i inne społeczności Iraku, a także udzielić im pomocy i wsparcia, którego pilnie potrzebują” – podkreślił bp Lang.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.