Zestrzelenie nad wschodnią Ukrainą malezyjskiego samolotu pasażerskiego z prawie 300 osobami na pokładzie mogło być pomyłką. Sprawcy chcieli zestrzelić samolot Aerofłotu - oświadczył w czwartek szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wałentyn Naływajczenko.
Powiedział, że działający na wschodzie Ukrainy "rosyjscy najemnicy" planowali strącić samolot rosyjskich linii Aerofłot, co miało posłużyć za pretekst do wkroczenia na Ukrainę wojsk Federacji Rosyjskiej.
"Wszystko wskazuje na to, że terroryści się pomylili" - powiedział Naływajczenko na konferencji prasowej. Według szefa SBU samolot Aerofłotu, który chciano zestrzelić, leciał z Moskwy do Larnaki.
"Organy wywiadowcze Ukrainy ustaliły w trakcie śledztwa w sprawie zamachu na (malezyjskiego) boeinga, że właśnie tego dnia, 17 lipca, w tym samym czasie najemnicy wojskowi i terroryści z Federacji Rosyjskiej planowali akt terrorystyczny przeciwko samolotowi pasażerskiemu Aerofłotu, który leciał z Moskwy do Larnaki" - oświadczył.
Jak oznajmił, "ten cyniczny zamach" na maszynę Aerofłotu był planowany w tym samym dniu i w tym samym czasie, gdy przelatywał samolot malezyjskich linii lotniczych "jako pretekst do dalszej inwazji wojskowej Federacji Rosyjskiej" na Ukrainę.
17 lipca w katastrofie Boeinga 777 lecącego z Amsterdamu do Kuala Lumpur zginęli wszyscy pasażerowie i cała załoga - łącznie 298 osób, w większości obywatele Holandii. Wszystko wskazuje na to, że samolot został strącony rakietą ziemia-powietrze z rejonów na wschodniej Ukrainie, które znajdują się pod kontrolą prorosyjskich separatystów.
Handel narkotykami, handel bronią, wymuszenia - i do tego posługują się brutalnymi metodami.
Papież Franciszek dobrze odpoczywał przez całą noc - poinformował Watykan we wtorek.
W ciągu minionego roku zmarło ponad 300 tys. osób, przy zaledwie 71 tys. urodzeń.
Wśród uwolnionych znaleźli się zarówno konserwatywni, jak też liberalni krytycy rządu w Rijadzie.
Oświadczenie w obronie Kizza Beigye podpisało 12 organizacji.