Relikwie św. Marii Magdaleny i Krzyża Jezusa przyleciały do Polski. Uroczyste powitanie miało miejsce 16 sierpnia w katedrze prawosławnej św. Marii Magdaleny na warszawskiej Pradze.
Późnym popołudniem samolot z relikwiami: dłonią św. Marii Magdaleny i cząstką Krzyża Jezusowego przyleciał na lotnisko w Modlinie. Święte szczątki zostały przywiezione do Polski przez delegację sześciu mnichów ze świętej góry Athos z inicjatywy hierarchów polskiej Cerkwi oraz Bractwa Prawosławnego Świętych Cyryla i Metodego.
- Prawosławie przeżywa wielkie święto, do którego przygotowywaliśmy się przez ponad dwa lata. Tyle mniej więcej trwały starania Bractwa o sprowadzenie do Polski relikwii ze świętej góry Athos - mówił ks. Doroteusz Sawicki, prawosławny duchowny.
Relikwie zostały uroczyście powitane w prawosławnej katedrze św. Marii Magdaleny na Pradze. - Niech dzięki jej modlitwom i naszemu oddaniu Matce Cerkwi w naszych sercach umacnia się wiara i wzrasta gorliwość do czynienia dobra. Niech jej wzorowa radość ze zmartwychwstania Zbawiciela udzieli się nam i dzięki temu drzwi zbawienia otwarte zostaną dla wszystkich nas - powiedział metropolita Sawa, zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Następnie rozpoczęło się nabożeństwo dziękczynne, podczas którego wierni dziękowali Bogu za przybycie relikwii. Następnie rozpoczął się akatyst - nabożeństwo wychwalające, w trakcie którego tłumnie zebrani w świątyni wierni mogli ucałować relikwie.
W ceremonii powitania uczestniczyli nie tylko wyznawcy prawosławia, którzy przyjechali z różnych zakątków kraju i z zagranicy, ale także duchowni innych wyznań chrześcijańskich, m.in. katolicki ordynariusz warszawsko-praski abp Henryk Hoser w asyście duchownych, sióstr zakonnych i wiernych, przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, a także przedstawiciele władz Warszawy i korpusu dyplomatycznego, w tym ambasador Rosji w Warszawie Aleksandr Aleksiejew.
- To święto nasz wszystkich, chrześcijan, którzy gotowi są nieść krzyż Chrystusa w tym zsekularyzowanym świecie; swoim postępowaniem, nauką i pracą głosić, kim jest chrześcijanin XXI wieku - podkreślił ks. Doroteusz Sawicki.
W niedzielę rano została odprawiona liturgia eucharystyczna z użyciem ok. 15 języków narodowych. Po południu delegacja z relikwiami pojedzie do Bielska Podlaskiego. Przez tydzień delegacja mnichów z relikwiami odwiedzi miejsca ważne dla prawosławia. Główna część harmonogramu pobytu mnichów w Polsce przypada na województwo podlaskie, gdzie są największe w Polsce skupiska prawosławnych. 18 i 19 sierpnia delegacja będzie przebywała w sanktuarium na Świętej Górze Grabarce. W ostatnich dniach pobytu w Polsce, który potrwa do 23 sierpnia, delegacja odwiedzi też Wrocław i Łódź. Wszędzie odprawiane będą uroczyste liturgie, a wierni będą mogli modlić się przy relikwiach Marii Magdaleny.
Jak podkreślają prawosławni duchowni, Maria Magdalena określana jest w prawosławiu jako "równa apostołom". Była świadkiem męki Chrystusa i jego ukrzyżowania. Zgodnie z tradycją prawosławną, ręka św. Magdaleny utrzymuje temperaturę 36,6 stopni.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.