Reklama

Dżem z papryki - przepis na embargo

W Przytyku kolejny raz odbyły się Ogólnopolskie Targi Papryki. Odwiedzający mogli się naocznie przekonać, że papryka ma ogromną liczbę odmian, i że można ją przyrządzać na niezliczone sposoby.

Reklama

Mimo to właściciele upraw patrzą z obawą na to, czy znajdzie się zbyt - skarżą się, że już odczuwają skutki embarga.

- Nakłady na uprawę papryki są coraz większe. Pracy bardzo dużo, a problemy ze zbytem ogromne - mówi Sławomir Janowski z Przytyka.

Stoisko pana Sławomira podczas przytyckich targów zdobyło III miejsce w konkursie na to najładniejsze. I nic dziwnego, bo właściciel zajmuje się uprawą papryki od dziecka. Chętnie opowiada o odmianach papryki. Wylicza też szkodniki, które zagrażają uprawom niczym rosyjskie sankcje. Pytany o to, jak przy zakupie rozpoznać dobrą paprykę, podpowiada: - Najlepsza papryka jest teraz, bo teraz jest czas jej zbierania. Ta kupowana zimą w dużych centrach może i wygląda ładnie, ale to za sprawą różnych kąpieli konserwujących i woskowania. Dobra papryka przede wszystkim pachnie i jest elastyczna. Jej skórka lekko poddaje się, gdy ją naciskamy - wyjaśnia.

Sławomir Janowski podpowiada też różne przepisy kulinarne na potrawy z papryki. Leczo przyrządzane na różne sposoby zna niemal każdy. Wekowanie i marynowanie też. Ale papryka z miodem to już coś znacznie rzadszego. No i do tego kompletne zaskoczenie: dżem z papryki. Może warto spróbować. Poniżej podajemy przepis

Po targach w Przytyku hodowców w Klwowie odwiedził minister Marek Sawicki. Przyjechał z dobrymi wieściami. Jest nadzieja na unijne rekompensaty. Są też pomysły na budowę w Przytyku i w paprykowym rejonie przechowalni i przetwórni papryki.

- Mamy w Przytyku rezerwę 5 ha terenu. Podpisaliśmy umowę i spodziewamy się 8 mln 700 tys. zł unijnego dofinansowania. Wierzę, że przetwórnie mogą powstać także i w Radzanowie, Klwowie czy Przysusze. To obniży koszty transportu - mówi Leszek Ruszczyk, wicemarszałek województwa mazowieckiego. I jest się o co bić. W końcu na obszarze między Przytykiem a Klwowem uprawia się ponad 80 proc. polskiej papryki.

 

Na jednym ze stoisk można się było przekonać, że z papryki da się zrobić bardzo dużo   Ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość Na jednym ze stoisk można się było przekonać, że z papryki da się zrobić bardzo dużo
Dżem z papryki

Składniki: 2 kg czerwonej papryki, 4 cytryny, 1 i 1/2 szklanki cukru, 1/2 łyżeczki cynamonu, 2 gałązki rozmarynu

Przygotowanie: Paprykę należy umyć, osuszyć, usunąć gniazda nasienne i białe błonki. Następnie kroimy ją na mniejsze kawałki. Wszystko miksujemy, umieszczamy w dużym garnku i zagotowujemy. Zmniejszamy płomień i gotujemy 30-40 minut, mieszając co jakiś czas.

Cytryny również myjemy, parzymy wrzątkiem i ocieramy skórkę. Cytryny wyciskamy i sok dodajemy do dżemu, nadal gotując, aż wszystko zgęstnieje.

Na koniec dodajemy otartą skórkę z cytryny, cynamon  i drobno posiekany rozmaryn. Wszystko gotujemy jeszcze przez 5-10 minut.

Gotowy dżem przekładamy do wyparzonych słoiczków i dokładnie zakręcamy. Słoiki postawmy na wieczku i poczekajmy, aż dżem ostygnie.

Smacznego!

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Niedziela
rano
6°C Niedziela
dzień
7°C Niedziela
wieczór
6°C Poniedziałek
noc
wiecej »

Reklama