Ukraina: Rozejm podpisany

Protokół o wstrzymaniu ognia w Donbasie od godz. 18 (17 czasu polskiego) w piątek został podpisany w Mińsku na spotkaniu grupy kontaktowej Ukraina-Rosja-OBWE - poinformowała przedstawicielka OBWE ds. uregulowania sytuacji na Ukrainie Heidi Tagliavini.

Wkrótce potem prezydent Ukrainy Petro Poroszenko nakazał wstrzymanie ognia we wschodnich obwodach swego kraju w piątek o godz. 18 czasu lokalnego.

Jak powiedziała Tagliavini, która uczestniczyła w spotkaniu, protokół składa się z 12 punktów, "z których najważniejszy to niezwłoczne zawieszenie broni od godz. 18".

Wcześniej źródło zbliżone do rozmów powiedziało agencji Interfax-Zapad, że protokół obejmuje "wszystkie aspekty kontroli, wymiany jeńców i inne kwestie".

Po wygłoszeniu oświadczenia dla prasy członkowie grupy kontaktowej wrócili do sali rozmów - powiadomiło biuro prasowe białoruskiego MSZ na Twitterze.

Szef władz samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) Igor Płotnicki zastrzegł, że podpisanie protokołu o wstrzymaniu ognia nie oznacza, że republiki ludowe Doniecka i Ługańska zrezygnowały z dążenia do odłączenia się od Ukrainy.

"Jesteśmy gotowi o godz. 18 wstrzymać ogień z obu stron, ale to nie oznacza, że kurs na odłączenie się w jakiś sposób się zmieni" - oświadczył. Według niego wstrzymanie ognia to "krok podjęty z konieczności, aby powstrzymać przelew krwi".

Płotnicki dodał: "Republiki ludowe długo omawiały tę kwestię. Uważamy, że niezwłoczne wstrzymanie ognia stworzy podstawy dla politycznych, gospodarczych i innych metod rozwoju dialogu".

W spotkaniu w Mińsku uczestniczą: były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma, ambasador Rosji w Kijowie Michaił Zurabow, Heidi Tagliavini oraz przedstawiciele separatystystów - premier samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) Ołeksandr Zacharczenko oraz Igor Płotnicki.

Kreml z zadowoleniem wita podpisanie protokołu na spotkaniu grupy kontaktowej ds. Ukrainy i wyraża nadzieję, że to, na co umówiły się strony, będzie dokładnie realizowane - oświadczył rzecznik prezydenta Rosji Władimira Putina, Dmitrij Pieskow.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
25°C Wtorek
wieczór
21°C Środa
noc
17°C Środa
rano
23°C Środa
dzień
wiecej »