Dialog międzyreligijny, rodzina, ewangelizacja – to trzy główne tematy poruszone przez papieża Franciszka w przemówieniu do biskupów Kamerunu, przyjętych dziś z okazji wizyty „ad limina Apostolorum”.
Ojciec Święty przestrzegł też księży przed pokusami władzy i pieniędzy, które stanowią „antyświadectwo” w regionie, w którym wielu ludzi nie ma tego co niezbędne do życia.
W centrum swego przemówienia papież Franciszek umieścił zachętę do świadectwa i dialogu. Zauważył, że w niektórych diecezjach Kamerunu znacząca obecność muzułmanów przynagla do odważnego i radosnego świadectwa wiary w zmartwychwstałego Chrystusa. „Rozwijanie dialogu życia z muzułmanami w duchu wzajemnego zaufania jest dziś niezbędne dla utrzymania klimatu pokojowego współistnienia oraz przeciwstawiania się rozwojowi przemocy, której chrześcijanie są ofiarami w niektórych częściach kontynentu” - stwierdził papież. Ojciec Święty wezwał także kameruńskie duchowieństwo do jedności i wspólnego poszukiwania konkretnych rozwiązań problemów, przed jakim staje tamtejszy Kościół, „przezwyciężając uprzedzenia, szczególnie etniczne”.
Franciszek zachęcił kameruńskich biskupów, do angażowania się w formację stałą kapłanów, gdyż wiele jest pokus świata, zwłaszcza pokusa władzy, prestiżu i pieniędzy. Przestrzegł przed antyświadectwem, jakim w regionie, w którym wielu ludzi nie ma tego co niezbędne do życia, byłoby złe zarządzanie majątkiem, osobiste bogacenia się czy marnotrawstwo. Część swego przemówienia papież poświęcił rodzinie, gdyż także w Afryce ma miejsce relatywizm i laicyzacja. Zauważył, że wiele rodzin zmaga się z biedą, brakiem bezpieczeństwa ale także pokusą powrotu do praktyk przodków, niezgodnych z wiarą chrześcijańską.
Ojciec Święty zachęcił również do owocnej współpracy między Kościołem a państwem, podkreślając znaczenie jakie instytucje kościelne mają nie tylko dla Kościoła, ale także dla całego kameruńskiego społeczeństwa. Podkreślił, że „zaangażowanie w dzieła społeczne jest integralną częścią ewangelizacji, ponieważ istnieje ścisły związek między ewangelizacją a promocją człowieka”, zwłaszcza osób najbiedniejszych. Na zakończenie swego przemówienia Franciszek powierzył Kościół w Kamerunie Matce Bożej i wstawiennictwu świętego Jana Pawła II, który, jak przypomniał, dwukrotnie odwiedził ten afrykański kraj.
Nie zapadła jeszcze decyzja dotycząca niedzielnej modlitwy Anioł Pański.
"Prezydent Trump kieruje się głębokim poczuciem odpowiedzialności za globalną stabilność i pokój".
Twoja męczeńska śmierć leży u fundamentów tego kościoła. Zostań z nami".