Watykańska delegacja potwierdziła, że Stolica Apostolska przywiązuje wielką wagę do rozwoju relacji z Wietnamem i ogólnie z krajami Azji. W tym konkretnym przypadku celem jest nawiązanie stałych relacji dyplomatycznych oraz przyczynienie się wraz z lokalnym Kościołem do rozwoju Wietnamu.
Stolica Apostolska docenia wsparcie władz Wietnamu dla Kościoła, by mógł tam pełnić swoją misję. Czytamy o tym we wspólnym komunikacie wydanym po spotkaniu watykańsko-wietnamskiej grupy roboczej, które 10 i 11 września odbyło się w Hanoi. Z zasady po takich spotkaniach rząd wydawał zgodę na kolejne nominacje biskupie, które są niemożliwe bez pozwolenia władz. Z ramienia Stolicy Apostolskiej rozmowom przewodniczył ks. Antoine Camilleri, podsekretarz ds. relacji z państwami w watykańskim Sekretariacie Stanu. Wietnam reprezentował wiceminister spraw zagranicznych Bùi Thanh Sơn.
W komunikacie podkreślono postęp, jaki dokonał się w polityce wyznaniowej Wietnamu po wprowadzeniu odnośnych poprawek do konstytucji w 2013 r. Dzięki temu łatwiejsze stały się wizyty robocze papieskiego przedstawiciela, abp. Leopoldo Girellego, który nie rezyduje w tym kraju. Watykańska delegacja potwierdziła, że Stolica Apostolska przywiązuje wielką wagę do rozwoju relacji z Wietnamem i ogólnie z krajami Azji. W tym konkretnym przypadku celem jest nawiązanie stałych relacji dyplomatycznych oraz przyczynienie się wraz z lokalnym Kościołem do rozwoju Wietnamu. Może się to dokonywać np. za pośrednictwem kościelnych ośrodków zdrowia, pomocy charytatywnej i dzieł humanitarnych. Z kolei strona wietnamska podtrzymała swoje stanowisko, że państwo i partia konsekwentnie przestrzegają swobód religijnych i wspierają Kościół katolicki w tym, co dotyczy jego „aktywnego udziału w rozwoju społeczno-gospodarczym kraju” – informuje wspólny dokument wydany po spotkaniu watykańsko-wietnamskiej grupy roboczej.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.