Dżihadystyczne ugrupowanie zbrojne Państwo Islamskie może liczyć od 20 do 31,5 tysiąca bojowników w Iraku i Syrii - poinformował rzecznik amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA). Wcześniej ich liczbę szacowano na co najmniej 10 tysięcy.
Najnowsze dane oparto na przeglądzie doniesień wywiadowczych w okresie od maja do sierpnia. Według CIA liczba bojowników Państwa Islamskiego przewyższa 20 tysięcy, a więc liczbę wymienianą do tej pory przez wielu ekspertów.
Rzecznik CIA Ryan Trapani tłumaczył, że wzrost liczby bojowników Państwa Islamskiego związany jest z "intensywniejszą rekrutacją od czerwca, w następstwie odniesionych sukcesów w walkach na terenie Iraku i Syrii i ogłoszenia przez tę organizację kalifatu na zajętych obszarach".
Prezydent USA Barack Obama w wygłoszonym w środę orędziu zapowiedział, że Stany Zjednoczone poprowadzą "szeroką koalicję" do nieugiętej kampanii w celu wyeliminowania bojowników Państwa Islamskiego, "gdziekolwiek się znajdą". Ugrupowanie to uważane jest za najsilniejszą i najbogatszą organizację dżihadystyczną świata.
Państwa arabskie oraz Turcja poparły w czwartek powołanie wraz z USA koalicji przeciw Państwu Islamskiemu. W skład koalicji oprócz USA weszłyby: Egipt, Jordania, Turcja, Liban i sześć państw Zatoki Perskiej.
Ogłoszony po rozmowach komunikat mówił, że strategia, jaką obrano, ma na celu zniszczenie Państwa Islamskiego "gdziekolwiek by było, w tym zarówno w Iraku, jak i Syrii".
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.