Dżihadystyczne ugrupowanie zbrojne Państwo Islamskie może liczyć od 20 do 31,5 tysiąca bojowników w Iraku i Syrii - poinformował rzecznik amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA). Wcześniej ich liczbę szacowano na co najmniej 10 tysięcy.
Najnowsze dane oparto na przeglądzie doniesień wywiadowczych w okresie od maja do sierpnia. Według CIA liczba bojowników Państwa Islamskiego przewyższa 20 tysięcy, a więc liczbę wymienianą do tej pory przez wielu ekspertów.
Rzecznik CIA Ryan Trapani tłumaczył, że wzrost liczby bojowników Państwa Islamskiego związany jest z "intensywniejszą rekrutacją od czerwca, w następstwie odniesionych sukcesów w walkach na terenie Iraku i Syrii i ogłoszenia przez tę organizację kalifatu na zajętych obszarach".
Prezydent USA Barack Obama w wygłoszonym w środę orędziu zapowiedział, że Stany Zjednoczone poprowadzą "szeroką koalicję" do nieugiętej kampanii w celu wyeliminowania bojowników Państwa Islamskiego, "gdziekolwiek się znajdą". Ugrupowanie to uważane jest za najsilniejszą i najbogatszą organizację dżihadystyczną świata.
Państwa arabskie oraz Turcja poparły w czwartek powołanie wraz z USA koalicji przeciw Państwu Islamskiemu. W skład koalicji oprócz USA weszłyby: Egipt, Jordania, Turcja, Liban i sześć państw Zatoki Perskiej.
Ogłoszony po rozmowach komunikat mówił, że strategia, jaką obrano, ma na celu zniszczenie Państwa Islamskiego "gdziekolwiek by było, w tym zarówno w Iraku, jak i Syrii".
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.