Reklama

Zabrzmią "Kazania Świętokrzyskie"

Śpiewanej wersji jednego z najcenniejszych zabytków polskiego piśmiennictwa - średniowiecznych "Kazań Świętokrzyskich" - będzie można wysłuchać podczas koncertu w Bazylice Katedralnej w Kielcach. W spektaklu wystąpi m. in. wokalista zespołu TSA Marek Piekarczyk i lider SBB Józef Skrzek.

Reklama

Inscenizację słowno-muzyczną zaplanowano na piątek, 26 września. Wstęp będzie bezpłatny.

"Mam nadzieję, że ten spektakl stanie się ważnym przedsięwzięciem uzupełniającym wcześniejsze wrześniowe wydarzenia, związane z sanktuarium na Świętym Krzyżu - otwarcie odbudowanej kościelnej wieży i prezentację oryginału średniowiecznych "Kazań" - powiedziała wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba zapraszając na koncert. Świętokrzyski Urząd Wojewódzki jest organizatorem spektaklu.

Idea udźwiękowienia "Kazań" zrodziła się cztery lata temu, a premiera spektaklu miała miejsce we wrześniu 2012 r. w świętokrzyskim klasztorze; nagranie zarejestrowano i wydano na płycie.

Od tego czasu artyści występowali jeszcze trzykrotnie: w katedrze w Katowicach, w opactwie benedyktynów w Tyńcu i podczas plenerowego koncertu w Środzie Wielkopolskiej (w planach jest wydanie płyty DVD z tego wydarzenia).

Podczas kieleckiego koncertu partie wokalne wykona muzyk rockowego zespołu TSA, Marek Piekarczyk. Fragmenty kazań odczyta aktor Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach Marcin Brykczyński, który wcieli się w postać kaznodziei.

W partiach wokalnych będzie można usłyszeć również autora muzyki do spektaklu, Józefa Skrzeka, który zagra także na gitarze basowej i organach kościelnych. Jego kolega z grupy SBB Apostolis Anthimos wykona partie gitarowe. Zagrają także kieleccy artyści: multiinstrumentalista Włodzimierz "Kinior" Kiniorski i muzyk jazzowy Łukasz Mazur. Całość uzupełni prawosławny chór męski "Oktoich" z Wrocławia.

Jeden z producentów i pomysłodawców przedsięwzięcia Jan Tarnawski przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że początkowo były wątpliwości czy "Kazania Świętokrzyskie" da się w ogóle zaśpiewać. Przyznał, że półtoragodzinny spektakl jest sztuką trudną w odbiorze, przyrzeczoną dla wąskiego grona słuchaczy - dlatego nie organizowano komercyjnej trasy. Trwają starania, by koncert zagrać także w Sandomierzu.

W czasie koncertu w katedrze będzie można oglądać reprodukcję średniowiecznego dokumentu, wykonaną na zamówienie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.

Pochodzące z XIV wieku "Kazania Świętokrzyskie" to najstarszy zapis prozy polskiej. Zabytek składa się z jednego całego kazania (na dzień św. Katarzyny) i fragmentów pięciu innych. Spisane zostały na pergaminie, który w XV wieku posłużył - pocięty na paski - do oprawy rękopiśmiennego kodeksu, zawierającego łaciński tekst Dziejów Apostolskich i Apokalipsy.

Kodeks ten należał do opactwa benedyktynów na Św. Krzyżu, na początku XIX wieku trafił do zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. W wyniku represji carskich po powstaniu listopadowym został wywieziony wraz z innymi zbiorami do Rosji. Ukryte w oprawie kodeksu 18 pasków z fragmentami kazań odkrył w 1890 roku Aleksander Brueckner, prowadząc badania w Bibliotece Cesarskiej w Petersburgu. To on nadał znalezisku nazwę "Kazania Świętokrzyskie". Rękopis z "Kazaniami" powrócił do Polski - nie bez trudności - dopiero w 1925 roku.

"Kazania Świętokrzyskie" szczęśliwie ocalały z zawieruchy II wojny światowej. Wywiezione przez Rumunię do Francji, a następnie do Kanady, w 1959 roku powróciły do kraju. Są skatalogowane w Bibliotece Narodowej, na co dzień przechowywane w skarbcu biblioteki i bardzo rzadko pokazywane. 13 września przez kilka godzin wystawiano je w zakrystii bazyliki na Świętym Krzyżu - dokument obejrzało ok. 3 tys. pielgrzymów i turystów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
8°C Środa
wieczór
5°C Czwartek
noc
6°C Czwartek
rano
8°C Czwartek
dzień
wiecej »

Reklama