O „Obecności i misji Kościoła w społeczeństwie pluralistycznym” mówił w Kordobie kard. Gerhard Müller. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary bierze udział w kursie formacyjnym o św. Janie z Avili, doktorze Kościoła i patronie duchowieństwa.
„Inkardynowani do diecezji, członkowie jej prezbiterium, jak św. Jan z Avili” – pod takim hasłem przebiegają obrady w hiszpańskiej Kordobie. Bierze w nich udział wielu księży z całego kraju. Obrady otworzył kard. Müller, który w swoim wystąpieniu ukazał historyczny i sakramentalny charakter Kościoła.
„Kościół Trójjedynego Boga nie ukazuje się jako kolejna forma religii, która jest poddana i uwarunkowana ograniczeniami typu kulturowego i czasowego” – powiedział prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Orędzie Kościoła kieruje się do wszystkich mężczyzn i kobiet „w kontekście ich epoki, kultury, społeczeństwa, mentalności, doświadczenia życiowego i stylu życia”. Kard. Müller dużo miejsca poświęcił wolności religijnej w społeczeństwie pluralistycznym. Czy w imię tolerancji wobec niechrześcijan trzeba usuwać krzyże np. ze szkół czy z innych ośrodków? Kościół broni nie tylko wolności religijnej jako podstawowego prawa człowieka, ale jawi się jako „obrońca ludzkości” – podkreślił kard. Müller.
Uczestnicy spotkania w Kordobie udali się również w pielgrzymce do miejscowości Montilla, gdzie znajduje się sanktuarium św. Jana z Avili. Uroczystej Mszy przewodniczył prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Wśród uczestników był też ks. Juan Esquerda Bifet, wybitny znawca duchowości św. Jana z Avili.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.