Odpowiedź krakowskiego księdza

List otwarty do Marcina Wójcika, autora tekstu „Intymny dziennik kleryka”.

Panie Redaktorze Marcinie,

Przeczytałem Pana tekst zamieszczony w „Dużym Formacie”. Od razu chcę wyjaśnić, że zrobiłem to tylko dlatego, że ktoś mi go podsunął z zapytaniem, ile w tym tekście jest prawdy.

Właściwie takich „dzieł” nie trzeba czytać, bo należą one do tego „gatunku” dziennikarskiego, który ma niewiele wspólnego z opisywaną rzeczywistością, a treść służy tylko potwierdzeniu tezy zleconej przez kogoś lub postawionej przez autora zanim zaczął zbierać materiały dziennikarskie. Taka „twórczość” jest często wytworem wyobraźni, przyprawionej co najwyżej szczyptą prawdy.

Z Pana tekstu płynie przesłanie, mniej lub bardziej zawoalowane, że klerycy krakowskiego seminarium duchownego to homoseksualiści, pijacy, donosiciele, złodzieje, intelektualne miernoty, idące do kapłaństwa tylko po to, aby ułożyć sobie życie. A przełożeni to półgłówki o mentalności twórców wojskowej fali.

O jakim seminarium Pan pisze? Na pewno nie o obecnym. Pana dwaj rozmówcy (fikcyjni?), będący bohaterami „dziennika intymnego” mówią o swoich przełożonych, że mianował ich kard. Macharski. Takich w krakowskim seminarium już nie ma.

Poza tym, Dawid i Konrad (imiona zmienione) byli ponoć w seminarium w czasach pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Której? Nie wiadomo. To oznacza, że dla Pana nie istnieją jakieś ramy czasowe, w których można umieścić opisywane negatywne zjawiska w szeregach przyszłych duchownych. Z tego wnioskuję, że w tym tekście nie chodzi o prawdę.

Przesłanie „dziennika intymnego”, jakie ma dotrzeć do ludzi jest takie, że w seminariach było, jest i będzie źle. A klerycy, czyli kandydaci do kapłaństwa, od samego początku są poddawani praniu mózgu. To dlatego uważam, że mam prawo do napisania tego listu otwartego, gdyż ja też byłem klerykiem krakowskiego seminarium w czasach, gdy Jan Paweł II przyjeżdżał do Polski. I chcę z całą mocą podkreślić, że bardzo się Pan myli w swej ocenie.

Pana tekst jest jak pisanie o ciemnej stronie księżyca, z jednoczesnym pomijaniem drugiej strony. Zaręczam, że na każdym roczniku bez trudu można znaleźć wielu kleryków, a nie tylko pojedyncze jednostki, którzy są wysokich lotów intelektualnych, nie mają skłonności homoseksualnych, są rozmodleni i zakochani w Panu Bogu, pragną Mu służyć i jego Ludowi. A oprócz tego są dojrzali emocjonalnie, panujący nad sobą, odróżniający miłość od seksu i pożądania. Ale czy interesuje Pana taki obraz seminarium? Gdyby Pan szukał prawdy, i chciał ją opisywać w dziennikarskiej pracy, to powinien Pan napisać za tydzień drugi tekst o klerykach, którzy na wzór papieża Jana XXIII pisali „dziennik duszy”, z którego bije czystość serca, umiłowanie Boga i pragnienie świętości, teraz zaś są duchownymi najwyższych lotów. Jednak nie czarujmy się, Duży Format tego nie kupi, prawda?

Cały problem, Panie Marcinie, leży w tym, że Pana spojrzenie na seminarium jest jednostronne, i nie waham się stwierdzić zionące niechęcią do duchowieństwa. Wiem, że w obronie własnej będzie Pan argumentował, że nie mam prawa tak Pana oceniać, jednak ocena moja wynika z analizy pańskiego tekstu. Ileż w nim ukrytego jadu pod adresem biskupów, którzy rzekomo są chamscy i rozwiąźli; ileż kontestacji instytucji seminarium i metod formacji przyszłych duchownych. Na koniec nasuwa mi się jedno pytanie: komu i czemu służą takie publikacje?

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Stanisław_Miłosz
  03.10.2014 12:05

  1. "Red. Marcin" nie opublikował swojego "utworu" na swoim prywatnym blogu, nie opublkował też na dzierżawionych do swobodnego użytku od Agory szpaltach WO. To red. WO zamówiła tę "beletrystykę" i zdecydowała o publikacji.

  Zresztą nawet dla tzw. artykułów sponsorowanych (najczęściej reklam jakiś cudowynych produktów, ale bywa politycznych i innych) redakcje stawiają jakieś warunki co do ich treści. Zatem to nie "red. Marcin" powinien być adrestam tego listu, lecz redakcja WO.

   

  2. Po co ta koleżeńskość w tytułowaniu. Kolega jakiś, czy co?

   

  3. Po co to pytanie: "komu i czemu służą takie publikacje?" Przecież wiadomo komu i czemu.

   

  4. Po co zachęta do dalszej polemiki? Z GW się nie polemizuje, GW się spłukuje. Dla pewności - ze trzy razy.

   

   

  A tak skoro już zeszliśmy na GW klimaty-tematy, to szambo wybiło:

  http://wpolityce.pl/media/216378-przypadek-dunin-i-karpowicza-kto-z-kim-spi-czyli-przez-lozko-na-szczyty-literackiej-kariery
   

   

 • MariaW
  03.10.2014 13:55
  Jest to naprawdę wstyd dla nas wiernych, że nikt nie broni kapłanów przy takim nasileniu skierowanej przeciwko nim agresji i oszczerstw niewielkiej liczby nienawistnych osób i muszą bronić się sami. Kapłani są już nawet obrażani, kiedy idą ulicą.
  Obudźmy się i nareszcie podziękujmy Bogu za powołanie, trud i posługę kapłanów.
 • Jan76
  03.10.2014 18:18
  Wystarczy wejść na forum GW czy "Wprost" i już wiadomo, że to grochem o ściane.
 • Pitagoras
  08.10.2014 12:34
  Przeczytalem tekst"Intymny dziennik kleryka". No coz, opisane wydarzenia moga byc prawdziwe. Tacy ksieza jacy ludzie. Znalem wielu ksiezy, mialem z nimi nawet bliskie kontakty (nieseksualne oczywiscie). Widzialem podpitych ksiezy, widzialem ksiezy, ktorzy bili dzieci albo flirtowali z kobietami. Mialem tez do czynienia z ksiezmi, we ktorych widzialem, ze to ludzie swieci. Od nich bilo az bozym blaskiem. Spotkalem jednak jednego ksiedza, ktory jawnie na mszy podczas kazania powiedzial: "Jestem grzesznikiem tak jak wy".
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
22°C Piątek
noc
19°C Piątek
rano
27°C Piątek
dzień
28°C Piątek
wieczór
wiecej »