Synod nie zajmie się Komunią dla rozwiedzionych?

Kard. Raymond Burke ubolewa z powodu przedsynodalnej dyskusji o komunii dla rozwodników, żyjących w związkach niesakramentalnych. Sprowokowały ją propozycje kard. Kaspera na lutowym konsystorzu, które powinny pozostać poufne. Zdaniem prefekta Trybunału Sygnatury Apostolskiej powstało wrażenie, że Kościół na najwyższym szczeblu kwestionuje swe nauczanie.

„Słyszałem od kapłanów i biskupów, że wielu wiernych żyjących w takich sytuacjach żąda od nich komunii, bo zrozumieli, że Kościół już zmienił swe nauczanie. Takie zmiany są jednak niemożliwe” – powiedział kard. Burke w wywiadzie dla agencji CNS.

„Propozycje kard. Kaspera wcale nie są nowe – podkreślił amerykański kardynał. – Były one już wysuwane w przeszłości, a Kościół zawsze się im konsekwentnie sprzeciwiał, przypominając nauczanie o nierozerwalności małżeństwa. Nie potrafię sobie wyobrazić, jakbyśmy mogli przyjąć te propozycje, zachowując jednocześnie słowa Pana Jezusa, który mówi w Ewangelii św. Mateusza, że mężczyzna, który rozwodzi się ze swą żoną i wiąże się z inną popełnia cudzołóstwo. Osoba, która żyje w nieuregulowanym związku żyje w cudzołóstwie. Mam nadzieję, że zostanie to wyjaśnione, i że ta kwestia zostanie wyłączona z programu obrad”.

W wywiadzie dla agencji CNS szef watykańskiej dykasterii wspomniał też o nowych i zbytecznych ranach, które zadano w ten sposób ludziom, którzy cierpią na skutek nieuregulowanej sytuacji małżeńskiej. Rozbudzono bowiem w nich nadzieje, które nie mogą zostać spełnione.

«« | « | 1 | » | »»
 • anna
  03.10.2014 13:43
  Ludzie , papież na nic nie pozwala !
  Jeżeli ktoś chce do grzechu cudzołóstwa dodać
  grzech świętokradztwa , to ma wolną wolę !
  Idzie w zaparte i tyle .
  A na Sądzie Ostatecznym , no właśnie , czy wyobraża siebie na Sądzie Ostatecznym .Czy wyobraża siebie w PRAWDZIE ?
 • aja
  03.10.2014 22:59
  Mój zięć odszedł od mojej córki po trzech miesiącach małżeństwa bo zakochał się w świadkowej .Po dwóch latach po rozwodzie poznała obecnego partnera , nie może jednak przystąpić do komunii.Chociaż wina w niej żadna.
 • Ikar
  04.10.2014 18:41
  Przyrzeczenie ślubne nie brzmi " dopóki mnie nie zdradzisz, nie zostawisz" , ale "do śmierci". To trudna sytuacja, gdy ktoś zostaje porzucony, chociaż sam nie zdradza. Czy jest bez winy? Może , a może gdzieś przed ślubem był błąd. Z doświadczenia doradcy rodzinnego wiem, jak często narzeczeni powierzchownie podchodzą do przygotowywania się do ślubu, nie raz słyszę, że oni by chcieli tylko podpis...
 • pilz
  07.10.2014 10:11

  Wierny, cytuję cie:

  „kardynał Kasper powiedział ostatnio, że krytykowanie jego postulatów, to krytykowanie papieża. „

  NAPRAWDE, słyszałeś to, albo skąd to masz tę wiadomość ????

  O ile znam stanowisko Kard Kaspra itd. To tego w takim tu brzmieniu tego tak NIE powiedział...

  Kto tobie da wiarę . Że tak powiedział, będzie dalsze oszczerstwa heretyckie o Kardynale pisał...,
  jak to mogłem tu wyczytywać....


  Zbadaj twoją wierność i jaka ona jest i komu ona jest??? Prosto: nie rzucaj takich oszczerstw...
  bo taki naiwny on nie jest, żeby tak się o sobie wyraził...chociaż sam myślę, kto jemu ubliża, ubliża i papieżowi, że ufa takiemu heretykowi, kapito???? Niczowo nie poniemaju....posmotrij niewierny...

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  25°C Sobota
  wieczór
  22°C Niedziela
  noc
  18°C Niedziela
  rano
  26°C Niedziela
  dzień
  wiecej »