Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zwrócił się we wtorek do OBWE z prośbą o zwiększenie liczby jej obserwatorów na wschodzie kraju do 1,5 tysiąca oraz wyposażenie ich w co najmniej 29 samolotów bezzałogowych.
"Według naszych obliczeń tylko taka liczba inspektorów OBWE oraz przekazanie im co najmniej 29 samolotów bezzałogowych może zapewnić kontrolę nad terytoriami opanowanymi przez terrorystów" - oświadczył prezydent na spotkaniu z ambasadorami państw OBWE w Kijowie.
Poroszenko powtórzył, że większa liczba wysłanników OBWE przyczyni się do normalizacji na wschodzie jego kraju, a przede wszystkim na granicy z Rosją. "Tylko taka kontrola (realizowana przez OBWE) będzie sprzyjała dalszej deeskalacji sytuacji na wschodzie Ukrainy" - podkreślił.
Ukraiński prezydent zwrócił uwagę, że bojownicy w obwodach donieckim i ługańskim nie przestrzegają zawieszenia broni w regionie konfliktu i wbrew ustaleniom nadal używają przeciwko siłom rządowym ciężkiej broni, co przeczy porozumieniom, zawartym 5 i 19 września przez grupę kontaktową Ukraina-Rosja-OBWE w stolicy Białorusi, Mińsku.
"Musimy działać zdecydowanie i mieć jasną mapę drogową wdrożenia mińskich ustaleń. Jeśli nie będziemy poruszać się w formacie z Mińska, to możemy mieć destabilizację nie tylko na Ukrainie i w Europie, ale i na poziomie globalnym" - ostrzegł Poroszenko.
W spotkaniu z prezydentem Ukrainy uczestniczyło 38 ambasadorów z krajów OBWE. Wcześniej we wtorek przedstawicielstwo organizacji w Kijowie podało, że do końca bieżącego tygodnia liczba obserwatorów Specjalnej Misji Monitoringowej na wschodzie kraju zwiększy się do 300.
OBWE zgodziła się na wysłanie swoich obserwatorów na Ukrainę w marcu. W skład misji wchodziło wówczas 100 osób. Organizacja oświadczała wówczas, że w razie konieczności misja może zostać poszerzona o dodatkowe 400 osób.
W sobotę rebelianci M23 przejęli kontrolę nad miastem Masisi w prowincji Kivu Północne.
W tle konflikty zbrojne oraz kwestie symboli religijnych i hidżabów.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.