Nad zabytkową katedrą pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu powstaje tymczasowe zadaszenie. Jeśli pogoda nam dopisze, będzie gotowe w sobotę - powiedział PAP w piątek proboszcz parafii. W ub. tygodniu niemal w całości spłonęła więźba dachowa świątyni.
Proboszcz tej sosnowieckiej parafii ks. Jan Gaik powiedział, że nad katedrą "powstała tymczasowa drewniana konstrukcja". Do jej budowy wykorzystano częściowo resztki starej konstrukcji, po uprzednim jej wzmocnieniu. "Następnie całość pokryjemy plandekami. Wliczając w to ostatnie poprawki, zadaszenie powinno być ostatecznie gotowe w sobotę. Spieszymy się, bo zapowiadane są deszcze" - powiedział PAP ks. Gaik.
Dodał, że wybudowanie tymczasowego zadaszenia pozwoli uchronić uszkodzoną zabytkową polichromię przed działaniem warunków atmosferycznych. "Specjalista od konstrukcji pracuje nad właściwym projektem dachu. Powinien być gotowy pod koniec przyszłego tygodnia. Jeśli pogoda nam dopisze, chcielibyśmy zacząć jego budowę jeszcze w tym roku" - dodał proboszcz.
W sosnowieckiej katedrze w nocy z 28 na 29 października wybuchł pożar. Nad nawą główną, prezbiterium i transeptem niemal w całości spaliła się więźba dachowa. Gdzieniegdzie pozostały kikuty konstrukcji dachowej (głównie nad częścią nawy głównej). Uszkodzona jest też część polichromii, która została w dużej części zalana podczas gaszenia pożaru. W jednym z miejsc, na skrzyżowaniu naw - jak informowali eksperci - odnotowano trzy duże ubytki "w warstwie raczej ornamentalnej niż figuratywnej".
Według ks. Gaika zabezpieczenie tylko części polichromii, czyli tam gdzie są największe ubytki (na skrzyżowaniu naw), łącznie z postawieniem rusztowań może kosztować ok. 200 tys. zł, a "odnowienie całej polichromii - nawet kilka milionów złotych".
Urząd Marszałkowski w Katowicach poinformował w czwartek, że zarząd woj. śląskiego zarezerwował w budżecie województwa 100 tys. zł w ramach tzw. dotacji celowej na prace interwencyjne i odbyło się w tej sprawie posiedzenie komisji przyznającej dotacje na renowacje zabytków. Jak informował Witold Trólka z biura prasowego urzędu, wniosek parafii o przyznanie dotacji został oceniony pozytywnie, a według komisji pieniądze mogą zostać wykorzystane m.in. na ratowanie polichromii. Ostateczną decyzję o przyznaniu dotacji podejmą radni sejmiku śląskiego na sesji w dniu 17 listopada.
Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu została wybudowana w latach 1893-1899, według projektu Karola Kozłowskiego. Budowla o cechach neoromańskich wzniesiona została jako trójnawowa bazylika z transeptem i wydłużonym prezbiterium zamkniętym półkolistą absydą. Znana jest m.in. ze względu na unikatowe malowidła wykonane przez Włodzimierza Tetmajera (sceny figuralne) i Henryka Uziembłę (motywy ornamentalne). Na uwagę zasługuje m.in. neomanierystyczny ołtarz główny (kopia krakowskiego ołtarza z kościoła Bożego Ciała) z obrazem Wniebowzięcia NMP namalowanym przez Tetmajera, neoromańska ambona, neobarokowe ołtarze boczne, a także witraże wykonane w latach 1932-1938 według projektu Jana Bukowskiego.
Decyzją papieża Jana Pawła II, po utworzeniu 25 marca 1992 r. diecezji sosnowieckiej, kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu został podniesiony do godności Katedry Biskupa Sosnowieckiego.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.