Pierwszy śnieg w Polsce już dziś!

W których regionach można spodziewać się opadów? Czy zima zawita na dłużej?

W środę na terenie całego kraju temperatura spadnie. Najzimniej będzie w Polsce północno-wschodniej i tam meteorolodzy zapowiadają pierwszy w tym roku śnieg poza górami. Opadów deszczu ze śniegiem i śniegu mogą się spodziewać mieszkańcy Suwałk, Białegostoku i Olsztyna. Temperatura nie przekroczy tam 1-2 st. C.

Cieplej będzie w pozostałych regionach. Temperatura będzie się wahać od 4 st. w centrum do aż 9 na południowym-zachodzie. Nie oznacza to jednak miłej i przyjemnej jesiennej aury. Przez cały dzień będzie mokro, deszczowo, a na drogach ślisko.

Warunki atmosferyczne będą niekorzystnie wpływać na samopoczucie w całym kraju.

Jeszcze zimniej może być w czwartek. Opady śniegu mogą wtedy objąć cały wschód kraju, a być może także Małopolskę.

Tymczasem nagły atak zimy zaskoczył Stany Zjednoczone. Prawie wszystkie 50 stanów USA doświadczyło we wtorek fali chłodu. Temperatura spadła do ok. 0 st. lub nieco poniżej. Na północy i wschodzie wystąpiły opady śniegu oraz zawieje i zamiecie.

Buffalo, w stanie Nowy Jork, nawiedziła burza śnieżna, która w znacznym stopniu sparaliżowała miasto.

Wystąpiły znaczne utrudnienia na drogach, w tym na głównej autostradzie stanowej New York State Thruway. Zawieje śnieżne zmusiły władze do zamknięcia odcinka tej drogi długości 212 km prowadzącego wzdłuż wybrzeży jezior Erie i Ontario. Policjanci na skuterach śnieżnych i w samochodach terenowych dostarczali uwięzionym w zaspach kierowcom koce i gorące napoje. Dan Weiller z zarządu dróg stanowych powiedział, że na odcinku ok 7 km utknęło ponad 150 samochodów.

Meteorolodzy przyznają, że obecne warunki pogodowe w stanie Nowy Jork przypominają raczej styczeń niż listopad i prognozują, że w niektórych rejonach stanu może spaść nawet powyżej 1 metra śniegu. Śnieżyce spowodowane są przez tzw. efekt jezior kiedy zimny front, któremu towarzyszą silne wiatry, przechodzi nad cieplejszymi Wielkimi Jeziorami.

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo wprowadził stan wyjątkowy w 10 okręgach. Zmobilizowano nawet Gwardię Narodową do niesienia pomocy mieszkańcom małych miejscowości.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
21°C Wtorek
rano
29°C Wtorek
dzień
30°C Wtorek
wieczór
26°C Środa
noc
wiecej »