Pod hasłem „Konsekrowani – żywe ikony Boga” na Jasnej Górze odbyła się w sobotę 9. Pielgrzymka Dziewic i Wdów Konsekrowanych. Z roku na rok wzrasta w Polsce liczba osób, które swoje powołanie widzą w indywidualnej formie życia konsekrowanego.
Odradzanie się tej starej formy życia konsekrowanego jest znakiem żywotności i młodości Kościoła – zauważa bp Kazimierz Gurda. „To świadczy, że Kościół, który swoimi korzeniami sięga dwóch tysięcy lat jest jednocześnie i wiekowy i młody” - powiedział przewodniczący Komisji KEP ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.
Dziewice i wdowy konsekrowane oraz pustelnicy nie tworzą zgromadzeń, składają swoje śluby na ręce biskupa ordynariusza i są do jego dyspozycji - wyjaśnia Elżbieta Hurman z diecezji świdnickiej. - Naszym przełożonym jest biskup, ponieważ powołanie do stanu dziewic czy wdów konsekrowanych jest powołaniem diecezjalnym. Ksiądz biskup nas konsekruje, ksiądz biskup wcześniej rozeznaje powołanie, potem właśnie dopuszcza do konsekracji i konsekruje – dodaje.
Fakt konsekracji, czyli poświęcenia Bogu na całe życie, zobowiązuje dziewicę do przeznaczenia swojego czasu przede wszystkim na modlitwę oraz służenie bliźnim w sposób przez siebie wybrany i według swoich możliwości.
Rzeczniczka stanu dziewic konsekrowanych zaznacza, że kobiety żyjąc w świecie, pracując w swoich zawodach, same muszą sobie organizować czas, by był on budowany na fundamencie modlitwy. „To priorytet – mówi dziewica konsekrowana – nie ma dzwonka, który by nas budził, wzywał na modlitwę. Podczas aktu konsekracji otrzymujemy Liturgię Godzin (brewiarz)” – dodaje Elżbieta Hurman.
„Nieoddzielone od świata, nieoddzielone murami klasztoru czy nawet strojem, tylko żyjące tak, jak żyją zwykli ludzie, a jednocześnie będące tylko Jezusowymi, Jemu zaślubionymi” – mówią o sobie dziewice i wdowy konsekrowane.
Już za czasów apostolskich w Kościele znany był stan wdów i dziewic konsekrowanych. Jednak od IV w., gdy zaczęły rozwijać się zakony, forma takiego oddania się Chrystusowi zaczęła zanikać. Kościół powrócił do konsekracji dziewic w latach 60. ubiegłego stulecia dzięki papieżowi Pawłowi VI, a w 1994 r. w czasie Synodu Biskupów w Rzymie Jan Paweł II przypomniał o praktyce wdowieństwa konsekrowanego.
O swoim stanie wdowieństwa konsekrowanego Maria, jedna z uczestniczek pielgrzymki mówi, że „ta forma życia mnie uświęca, ona mi daje możliwość zbliżenia się do Boga a Maryja, która pierwsza przeszła tę drogę jest dla mnie wzorem”.
W Polsce indywidualne życie konsekrowane wybrało ponad 230 wdów, 1 wdowiec oraz 193 dziewice.
Do 7 czerwca 2015 r. na Jasnej Górze odbędzie się Międzynarodowe Sympozjum poświęcone Indywidualnym Formom Życia Konsekrowanego pod hasłem: „Być miłością w sercu Kościoła”.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.