Reklama

Już nie "terroryści"?

Palestyńska radykalna organizacja Hamas została w środę usunięta z powodów proceduralnych przez Sąd UE w Luksemburgu z unijnej listy organizacji terrorystycznych. Czasowo utrzymano jednak zamrożenie aktywów Hamasu w Unii Europejskiej.

Reklama

Premier Izraela Benjamin Netanjahu wezwał UE do natychmiastowego przywrócenia Hamasu na listę. "Hamas jest organizacją terrorystyczną, która w swoim statusie założycielskim głosi cel zniszczenia Izraela" - podkreślił szef rządu w oświadczeniu.

Rzeczniczka KE ds. polityki zagranicznej Maja Kocijanczicz mówiła w Brukseli, że prawne orzeczenie sądu nie jest decyzją polityczną podjętą przez rządy państw UE. "Do czasu apelacji, w przypadku jeśli ona nastąpi, restrykcje (odnośnie do Hamasu - PAP) są nadal obowiązujące. To oznacza, że UE dalej uznaje Hamas za organizację terrorystyczną" - podkreśliła.

Wcześniej wysoki rangą przedstawiciel izraelskiego MSZ Awiw Sziron mówił w radiu publicznym, że według niego Hamas ostatecznie znajdzie się na czarnej liście. "Są kraje europejskie, które już przygotowują się do wniesienia apelacji" - dodał.

Natomiast rzecznik Hamasu Fawzi Barhum oświadczył, że orzeczenie jest "zwycięstwem kwestii palestyńskiej i praw naszego narodu".

Decyzję Sąd UE podjął z powodów proceduralnych. Jak napisano, "nie pociąga ona za sobą żadnej formy oceny w sprawie kwalifikacji Hamasu jako organizacji terrorystycznej". W uzasadnieniu wyjaśniono, że podważona przez palestyńską organizację wcześniejsza decyzja o zamrożeniu jej aktywów zapadła nie na postawie analizy przez "kompetentne władze" działań Hamasu, lecz wniosków, przypisujących mu winę, wyciągniętych na podstawie doniesień medialnych i internetu.

Niemniej postanowienie o zamrożeniu aktywów pozostaje w mocy przez najbliższe miesiące do czasu kolejnych kroków UE. Rada UE ma teraz trzy miesiące na podjęcie nowej decyzji o zamrożeniu aktywów lub dwa miesiące na złożenie odwołania od środowego orzeczenia - głosi komunikat.

Jednocześnie Sąd UE nie uznał argumentacji Hamasu, który utrzymywał, że nie powinien był być wpisany na listę organizacji terrorystycznych, ponieważ wchodził w skład "prawomocnie wybranych" władz.

Satysfakcję ze środowego orzeczenia wyraziła reprezentująca Hamas Liliane Glock. Jak powiedziała agencji AFP, Sąd odpowiedział na podstawowe pytanie: "czy europejska lista organizacji terrorystycznych musi być wzorowana na liście amerykańskiej?". "Sąd odpowiedział, że nie" - zaznaczyła.

UE utworzyła własną listę organizacji terrorystycznych po zamachach z 11 września 2001 roku w USA. Początkowo na unijną czarną listę wpisano zbrojne ramię Hamasu, a następnie jego ramię polityczne - we wrześniu 2003 roku.

Izraelski internetowy serwis informacyjny ynet komentuje, przy okazji relacji o orzeczeniu, że choć Hamas zapewne będzie przedstawiał je jako zwycięstwo, to faktycznie decyzja nie będzie miała wpływu na postrzeganie organizacji jako ugrupowania terrorystycznego.

Z analogicznych powodów, również proceduralnych, wymiar sprawiedliwości UE w październiku 2014 roku wycofał z listy organizację tamilskich separatystów walczących o autonomię na północy i wschodzie Sri Lanki. Również w tym przypadku utrzymano w mocy zamrożenie aktywów organizacji.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
4°C Środa
dzień
4°C Środa
wieczór
4°C Czwartek
noc
3°C Czwartek
rano
wiecej »

Reklama