Pod Wawelem pomysłu na szopki w kościołach nie brakuje. Te dwie są jednak wyjątkowe.
Ta bernardyńska to prawdopodobnie największa ruchoma szopka w Grodzie Kraka. Od ok. 60 lat ustawiana jest w prawej nawie kościoła. Część figurek wykonali sami zakonnicy, a część została przywieziona z Włoch. Figura Dzieciątka Jezus pochodzi z Betlejem. Krajobraz szopki przedstawia scenerię Polski i Betlejem, a wśród postaci – obok Świętej Rodziny i królów idących oddać pokłon Zbawicielowi, są m.in. rybak naprawiający sieć, drwal rąbiący drewno, pasterz na osiołku, piekarz wyjmujący z pieca świeży chleb, gospodyni. To nie przypadek – Jezus narodził się bowiem dla wszystkich ludzi, mieszkających na całej kuli ziemskiej i wykonujących różne zawody. W szopce są też anioły, owieczki jedzące trawę, stado saren, ćwierkające ptaki. Jest też w końcu pełne gwiazd ruchome niebo i świecący jasno księżyc.
Szopka kapucyńska jest najstarszą ruchomą szopką w Krakowie, a może nawet nie tylko tutaj. Istnieje od 1866 r. Obecnie w szopce, która znajduje się w ołtarzu św. Franciszka, można zobaczyć dwie symboliczne warstwy. Pierwsza pokazuje to, co dokonało się w Betlejem. Widać też Jeruzalem i Górę Mojżesza. To wszystko splata się ze współczesną architekturą Krakowa, a także zarysem Tatr (widać krzyż na Giewoncie). Do stajenki podążają nie tylko królowie, czy pastuszkowie, ale również krakowiacy i górale oraz postacie, które zapisały się na kartach historii Polski – m.in. Mieszko I, Jan III Sobieski, Tadeusz Kościuszko, kard. Stefan Wyszyński, Matka Teresa z Kalkuty, św. Jan Paweł II, św. s. Faustyna. Nad wszystkim góruje ogromna kula ziemska, a biały gołąbek przekazuje ludziom dobrej woli znak pokoju…
Do 6 stycznia kościół bernardynów będzie otwarty przez cały dzień, szopkę można więc zobaczyć w dowolnym momencie. Później, do 2 lutego, szopka będzie uruchamiana po każdej Mszy św. Z kolei szopkę u kapucynów można podziwiać od poniedziałku do soboty od godz. 9.30 do 12, i popołudniu od 16 do 17.20. W niedzielę jest to możliwe po każdej Mszy św. oraz od godz. 13.30 do 16. Odwiedzając krakowskie szopki nie wolno też zapomnieć o najważniejszym, czyli o chwili modlitwy przed Najświętszym Sakramentem. Bo podziwianie stajenki, nawet najpiękniejszej, to nie wszystko…
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.