Już zebrało się około 30 tys. młodych - relacjonuje nasza korespondentka.
37. Europejskie Spotkanie Młodych można uznać za rozpoczęte. Już z samego rana 29 grudnia, na parkingu przed położonym na obrzeżach Pragi Centrum Wystawowym Letňany, pojawiły się pierwsze autokary z młodymi ludźmi, którzy przyjechali z ponad 60 krajów.
- Najwięcej autokarów przyjechało z samego rana. Gdy rozpoczynaliśmy o 6 rano „Welcome” było zupełnie ciemno – mówi Wiktor, jeden z odpowiedzialnych za przyjęcie uczestników spotkania. - Do 13 udało nam się przywitać większość pielgrzymów.
Najwięcej przyjechało ich z Polski. Ok. 125 autokarów, co daje ok. 6700 osób. Drugim najliczniej reprezentowanym krajem jest Ukraina, skąd przyjechało aż 2400 młodych ludzi.
Jeszcze o godzinie 18 czekano na grupę z Odessy, która miała problemy z dojazdem do Pragi.
Kolejne najliczniejsze na Taizé grupy narodowościowe to: Włosi, Węgrzy, Niemcy, Francuzi, Czesi, Chorwaci i Białorusini. Bracia z Taizé szacują, że na spotkanie dotarło ok. 30 000 młodych ludzi (więcej niż przyjechało do Berlina czy Strasbourga). W poniedziałek zostali wyposażeni w pakiet pielgrzyma i skierowani do parafii, w których 30 grudnia rozpocznie się wspólna modlitwa oraz spotkania w małych grupach.
Sprawne przyjęcie tak dużej grupy osób było możliwe dzięki pomocy 1900 wolontariuszy, którzy przyjechali do Pragi 27 grudnia do tzw. grupy pracy: ok. 500 Polaków, 150 Ukraińców, Francuzi, Niemcy, Czesi i Holendrzy.
Zostali oni przyjęci przez wolontariuszy, którzy dotarli do Pragi już 22 grudnia. Młodzi ludzie, którzy zrezygnowali z wigilii z własną rodziną, spędzili ją razem z ekipą, która przyjechała do Pragi już we wrześniu: braćmi z Taizé, siostrą urszulanką i 16 młodymi wolontariuszami.
- W tym roku po raz pierwszy do wolontariuszy, którzy przyjeżdżają 22 grudnia, dołączyli Ukraińcy: 8 młodych osób, które chciały pomóc nam przyjąć tych, którzy przyjadą 27 – mówi siostra Ewa, która pracuje w biurze ukraińsko-białoruskim w wiosce Taizé. - Kontakty braci z Ukrainą coraz bardziej zacieśniają się. Ci wolontariusze to młodzież z różnych Kościołów: prawosławni, grekokatolicy, katolicy.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.