Chrześcijanie na Ukrainie po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej przeżywają Boże Narodzenie w kontekście wojennym. Zwraca na to uwagę zwierzchnik ukraińskich grekokatolików abp Światosław Szewczuk.
Zdecydowana większość chrześcijan w tym kraju kieruje się kalendarzem juliańskim, a zatem święta Bożego Narodzenia rozpoczynają dzisiaj. Abp Szewczuk przyznaje, że przyjście na świat Zbawiciela jest dla ukraińskich chrześcijan wielkim pokrzepieniem. Bóg jest po stronie słabszych – dodaje ukraiński hierarcha.
„Tym razem Boże Narodzenie na Ukrainie jest świętem solidarności i braterstwa – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Szewczuk. – Wszyscy razem stawiamy czoło tym samym problemom. Mogę zaświadczyć, że jesteśmy po bratersku wspierani przez wszystkich chrześcijan różnych wyznań na Ukrainie. Jest to taki swoisty ekumenizm praktyczny, zwłaszcza gdy po chrześcijańsku trzeba odpowiadać na wyzwania wojny, przemocy, głodu i mrozu w tej ukraińskiej zimie. Jesteśmy chrześcijanami, trwamy razem nie tylko ze sobą nawzajem, ale również z tym samym Bogiem. I to jest naszą nadzieją”.
W rozmowie z Radiem Watykańskim arcybiskup większy Kijowa zapewnił też o modlitwie o powodzenie zabiegów dyplomatycznych, które są alternatywą dla działań zbrojnych. Przypomniał, że Ukraina doświadczyła inwazji z zewnątrz, naruszenia integralności swych granic ze strony kraju, który jest o wiele silniejszy. Dyplomacja tymczasem powinna chronić słabszych – zaznaczył abp Szewczuk. Zastrzegł, że dyplomaci muszą nie tylko zaproponować rozwiązanie obecnego kryzysu, ale także zachować reguły międzynarodowego pokoju.
Powodem ma być odmowa przyjęcia przez władze tego kraju swoich deportowanych obywateli.
O decyzji Papieża poinformowała 5 kwietnia w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.
Z przekazanych informacji wynika, że papież nie przyjął ostatnio żadnych wizyt.
Wśród tematów rozmowy wymieniono wojnę na Ukrainie i inicjatywy mające na celu jej zakończenie.