Kilka dni po Bożym Narodzeniu na naszych ulicach zaroiło się od małych kolorowych przebierańców. Wędrowali od domu do domu, od mieszkania do mieszkania, niosąc zwykle przed sobą pokaźnych rozmiarów kolorową gwiazdę i śpiewając kolędy.
Mali kolędnicy misyjni w tym roku pomagali swoim rówieśnikom z Indii. W sobotę 10 stycznia wielu z nich spotkało się w kościele św. Barbary w Rudzie Śl.-Bykowinie, żeby wspólnie adorować Dzieciątko Jezus i wymienić się doświadczeniami z kolędowych tras.
Dzieci przybyły do kościoła w barwnych strojach, wśród których przeważały indyjskie sari i kamizy. Były też tradycyjne stroje kolędników: Świętej Rodziny, aniołów, pasterzy, królów. Zadaniem każdej grupy było przygotowanie daru dla Dzieciątka, korzystając jedynie z... folii aluminiowej. Kreatywność dzieci przerosła oczekiwania organizatorów. Mali kolędnicy w ciągu kilkunastu minut wyprodukowali prawdziwe arcydzieła z nietypowego materiału: serca, klucze, dzbany, domki, ryksze.
Z kolędnikami spotkał się abp Wiktor Skworc. - W prezencie dla indyjskich dzieci dałyście to, co macie najcenniejsze: swój czas, a to jest wyrazem miłości - powiedział arcybiskup.
Metropolita katowicki przypomniał dzieciom postać bł. Matki Teresy z Kalkuty, przez całe swoje życie związanej z najbiedniejszymi w Indiach. - Matka Teresa pewnego razu odwiedziła Katowice - opowiadał arcybiskup. - W tym mieście powstał dom, w którym siostry Misjonarki Miłości służą ubogim. Obecnie mieszkają tam także Hinduski.
Kolędnicy misyjni to dzieci, które pomagają swoim rówieśnikom w krajach misyjnych i modlą się za nich w ramach Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. W okresie Bożego Narodzenia odwiedzają rodziny w parafiach, opowiadają o trudnej sytuacji rówieśników w krajach misyjnych, odgrywają przygotowane scenki, śpiewają kolędy i zbierają ofiary. W Polsce po raz pierwszy kolędnicy wyruszyli w trasę w 1993 roku.
- W naszej archidiecezji z roku na rok przybywa kolędników misyjnych, coraz więcej grup angażuje się w to dzieło - mówi ks. Grzegorz Wita, moderator archidiecezjalny Papieskich Dzieł Misyjnych. - W tym roku pieniądze pozyskane przy okazji tej akcji przeznaczone są na projekty edukacyjne i zdrowotne, których adresatami są ubogie dzieci w Indiach.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.