W większości parafii diecezji krakowskiej działają już liderzy oraz lokalne komitety organizacyjne, przygotowujące Światowe Dni Młodzieży.
- Komitety powstały już w ok. 70 proc. parafii - informuje Sylwester Gaik z sekcji logistyki Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016. Do ich zadań, jak wyjaśnia, będą należały zarówno przygotowania duchowe, jak i organizacyjne.
To właśnie do parafialnych komitetów będą trafiać deklaracje (roznoszone przez kapłanów podczas tegorocznej kolędy) wypełnione przez rodziny, które w 2016 roku chcą przyjąć pod swój dach młodych, którzy przyjadą na ŚDM. Część z nich będzie wymagała weryfikacji - zwłaszcza w przypadku noclegów dla osób niepełnosprawnych. Członkowie komitetów zadbają także (w niektórych parafiach już to zrobili) o przygotowanie gabloty z informacjami o ŚDM oraz wyznaczą swoje dyżury. Na początku będzie to godzina raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie.
- Dużo ludzi parafiach chce się zaangażować, ale nie bardzo wiedzą jak to zrobić i czy to właściwy moment - zapewnia Patrycja Filipiak z Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016.
Kontakt z grupami z zagranicy szefowie komitetów parafialnych będą mieli już od lipca tego roku, kiedy na stronie ŚDM zostanie uruchomiony formularz rejestracyjny. Wcześniejsza wymiana informacji pozwoli nie tylko na przygotowanie pobytu pielgrzymów od strony technicznej. Ma to przede wszystkim ułatwić im aklimatyzację i zapewnić dobrą atmosferę, w której młodzi z całego świata będą spędzać Światowe Dni Młodzieży w Polsce - a to klucz do tego, by zapamiętali to wydarzenie jak najlepiej i w przyszłości wrócili do naszego kraju.
Oprócz parafii pielgrzymi z całego świata zostaną zakwaterowani w szkołach (40 tys. osób), akademikach (15 tys. osób) i miasteczkach namiotowych zlokalizowanych w Rząsce (30 tys. młodych na terenie o powierzchni 123 ha), Błoniach Zabierzowskich (74 ha - 17,5 tys. miejsc), w Nowej Hucie (wokół stadionu Hutnika - prawie 40 ha, 10 tys. miejsc) oraz przy Krakowskim Klubie Kajakowym przy Kolnej (2,5 tys. pielgrzymów). Wszędzie wybudowane zostaną specjalne kaplice i zapewniony dostęp do internetu.
- To projekty, nad którymi trwają jeszcze prace - mówi ks. Tomasz Kijowski SDB, rzecznik Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016.
Część pielgrzymów znajdzie noclegi poza granicami diecezji, ponieważ Kraków położony jest w jej północnej części i łatwiej będzie zorganizować dojazd na wydarzenia centralne z Mysłowic niż np. z Zakopanego.
Stan przygotowań do ŚDM w Krakowie sprawdzają obecnie przebywający w stolicy Małopolski przedstawiciele Papieskiej Rady ds. Świeckich, odpowiedzialnej za organizację wydarzenia. Ocena, jak zapewniają przedstawiciele sekcji logistyki komitetu organizacyjnego, jest pozytywna - w sprawach związanych z zarządzaniem Kraków jest nawet o kilka miesięcy "do przodu".
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.