Ojciec Święty bardzo stanowczo potępił terroryzm oraz manipulowanie religią dla uzasadnienia przemocy – przypomniał watykański sekretarz stanu, podsumowując papieską wizytę w Sri Lance i na Filipinach.
W wywiadzie udzielonym L’Osservatore Romano wskazał on także na apele Franciszka do przywódców muzułmańskich, aby jasno wypowiedzieli się przeciwko takiej instrumentalizacji, jeśli chcą pokazać pokojowe oblicze islamu. Kard. Pietro Parolin przyznaje, że papieska polityka w tej dziedzinie znajduje też krytyków, jednak Franciszek w jasny sposób daje wyraz przekonaniu, że dialog prowadzony bez naiwności jest konieczny, jeśli chce się doprowadzić do spotkania i wzajemnego otwarcia.
Znamiennym wątkiem podjętym przez sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej była sprawa relacji z Chinami, którą podjął też sam Franciszek w drodze powrotnej z Filipin. Kard. Parolin stwierdził, że istnieją oznaki pewnego ocieplenia, które nazwał „obiecującymi”. Mówi o tym sam fakt dwukrotnego już przelotu papieskiego samolotu nad chińskim terytorium. „Mamy nadzieję, modlimy się i działamy, aby, kiedy Bóg pozwoli, doszło do spotkania w prawdzie i miłości” – dodał watykański purpurat.
Warto dodać, że te słowa nie są tylko jednostronnymi intuicjami. Podobne nadzieje wyraziła przedstawicielka chińskiego MSZ Hua Chunying. „Jesteśmy gotowi do polepszenia dwustronnych stosunków i mamy nadzieję, że Watykan uczyni konkretne kroki na rzecz stworzenia warunków poprawy wzajemnych relacji” – stwierdziła rzeczniczka w odpowiedzi na papieski telegram do prezydenta Xi Jipinga, skierowany w drodze powrotnej do Rzymu. Dodała jednak przy tym rytualną listę żądań po adresem Watykanu, by taka poprawa była możliwa: zerwania stosunków z Tajwanem, uznania rządu ChRL za jedynego reprezentanta narodu chińskiego oraz rezygnacji z wtrącania się w wewnętrzne sprawy kraju w imię religii.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.